Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DAEŞ kaybettiği kadar militanı geri kazandı

ABD önderliğindeki koalisyonun bir yıldır sürdürdüğü hava saldırılarına rağmen DAEŞ, önemli mevzilerini korumayı başardı. Örgütün en az kaybettiği kadar militan kazandığı bildiriliyor

Giriş Tarihi: 7.9.2015
DAEŞ kaybettiği kadar militanı geri kazandı
Irak ve Suriye'nin önemli yerleşim birimlerini ele geçirerek 29 Temmuz 2014'de devlet kurduğunu ilan eden terör örgütü DAEŞ, ABD'nin önderliğindeki koalisyon saldırılarına rağmen, bir senedir sınırlarını korumayı başarıyor. Uzmanlar, 62 ülkenin destek verdiği Öz Kararlılık Operasyonu'nun (Operation Inherent Resolve) öncesindeki haritalarla günümüzdeki haritaları karşılaştırdı. Analizlere göre DAEŞ bu sürede çok az mevzi kaybetti. Örgüt, mart ayında Tikrit'i Irak ordusuna bıraktığından beri Irak'ta önemli bir mağlubiyet yaşamadı. Felluce ve Musul'u elinde tutan DAEŞ, Ramadi'yi de kontrolü altına aldı. Ülkenin en büyük petrol rafinerisinin bulunduğu Beyci şehrine yönelik tehdidini de sürdürüyor. Suriye'de de Kobane ve Tel Abyad dışında önemli bir kayıp yaşamayan DAEŞ, Rakka ve Deyrezzor'u elinde tutuyor. Suriye-Irak arasındaki sınır kapıları da DAEŞ'in hakimiyet alanında.

DAEŞ'İN ELİ KOLU BAĞLI

Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesinin analizine göre DAEŞ'in 20 bin ilâ 30 bin militanı bulunuyor. Gazete, örgütün bir senede 10 bin militan kaybettiğini fakat 80 ülkedeki bağlantıları sayesinde, bir o kadar da üye kazandığını aktardı. Operasyonlar DAEŞ'e önemli topraklar kaybettirmese de manevra kabiliyetini düşürmeyi başardı. Öz Kararlılık Operasyonu'nun başladığı tarihten bu yana, DAEŞ'in lider kadrosunun konvoylar halinde yer değiştirmeye korktuğu, stratejik noktalara silah ve militan sevkiyatı yapamadığı söyleniyor. Pentagon Sözcüsü Elissa Smith "DAEŞ'in karargâhlarını, militanlarını ve gelir kaynaklarını vurduk. Örgüt, topraklarının yüzde 30'unda operasyon kabiliyetini yitirdi" demişti.

BİR DAEŞ MİLİTANINI ÖLDÜRMEK 250 BİN DOLAR
ABD merkezli Vice News haber portalının analizine göre geçtiğimiz yılın temmuz ayından beri DAEŞ'e yönelik 20 bin hava saldırısı düzenlendi. 10 bin hedefin vurulduğu saldırılarda 15 bin civarı DAEŞ militanı hayatını kaybetti. Bağdat'ta askeri eğitim ve danışmanlık için 3 bin 550 askeri personel konuşlandırıldı. Tüm bunlar için ABD ordusu 3.5 milyar dolar para harcadı. Hesaplamalara göre, bir DAEŞ militanını öldürmek, ABD'ye 250 bin dolara mâl oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ kaybettiği kadar militanı geri kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN