Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nı bozdu

Giriş Tarihi: 9.9.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 9.9.2015 10:08
Katolik nikahını bozdu

Katoliklerin ruhani lideri ve Devlet Başkanı Fransciscus, Katolik Kilisesi’nin evliliklerin iptal edilmesine ilişkin 300 yıllık uygulamasını değiştirdi

'dan yapılan açıklamada, ruhani lider, lık Nizamnamesi'nde "Motu Proprio" yani "kendi inisiyatifini" kullanarak kilise tarihinde son 300 yıldır uygulamada olan evliliklerin sonlandırılması prosedüründe yasa değişikliğine gitti.

Papa'nın açıkladığı yasa değişikliği, inanç eksikliği, birlikte yaşamanın kısalığı, kürtaj ve evlilik dışı ilişkiler gibi geçerli açık nedenlere dayanan evlilik sonlandırma taleplerine eskinin aksine iki değil tek rahibin bakmasına ve konuya bakan rahibin de Katolik Kilisesi'nin evrensel işlerinin idaresini sağlayan Papalık Kabinesi'nin (Roman Curia) izni gerekmeksizin, yargıç gibi tek celsede karar almasına imkan tanıyor. Evlilik iptal sürecinin, ücretsiz olacağı da ifade edildi.

İtalyan basınında da konuya ilişkin çıkan haberlerde "Papa'nın devrimi" başlığının kullanılması dikkati çekti. Söz konusu değişiklikle Papa Franciscus'un evlilik iptal sürecinde reforma ihtiyaç duyduğu, bu ihtiyacın eski sürecin çok uzun zaman almasından ve Katolik inancı içerisinde haksız görünmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Vatikan'da Papaların "Motu Proprio" adıyla anılan kararları kanun hükmünde sayılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katolik nikahını bozdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN