Tarım arazilerini yaktılar!

Yahudi yerleşimciler, Nablus'ta lilere ait tarım arazilerini yaktı

Giriş Tarihi: 9.9.2015 14:48
Tarım arazilerini yaktılar!
Batı Şeria'da Yahudi yerleşimcilerin oluşturduğu paramiliter bir grubun , lilere ait 5 dönüm ni yaktığı bildirildi.

Burin Köy Meclisi Başkanı Raid en-Neccar, bir grup paramiliter (yarı askeri) Yahudi yerleşimcinin Nablus kentinin güneyinde yer alan Burin köyündeki tarım arazilerinde birkaç lastiği ateşe verdiğini belirtti.

Neccar, askerlerinin köy sakinlerini engellemesi sebebiyle, yangının büyüdüğünü ve 5 dönüm arazinin kül olduğunu aktardı.

Yahudi yerleşimciler, zaman zaman İsrail sınırına yakın köy ve kasabalarda Filistinlilere ait tarım arazilerine saldırılarda bulunuyor, paramiliter gruplar halinde gezerek Filistinli sivillere ve mülklerine yönelik şiddet eylemleri düzenliyor.

Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek, İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerin, silah taşımaları ve Filistinli sivilleri zaman zaman sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri, yerel halk ile yerleşimciler arasında gerginliğe neden oluyor.

Yerleşimci militanlar zaman zaman Müslüman ve Hristiyanlara ait ibadethane ve kabristanlara da saldırılar düzenliyor.

İsrail, Batı Şeria'yı "Yahuda ve Samarya" şeklinde adlandırarak kendi toprağı olarak görüyor. İsrail İstatistik Bürosu'nun verilerine göre, Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Filistin tarafı ise bu sayının açıklamanın çok daha üzerinde olduğunu belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım arazilerini yaktılar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN