Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20 denizciyi...

öncülüğündeki nin 'in bir limanında 2 tekneye düzenlediği hava saldırısı sonucu 20 Hintli denizciden 7'si kayboldu. ise koalisyon güçlerinin Kızıldeniz'deki Hoha balıkçı barınağına düzenlediği saldırıda, 20 Hintli denizcinin öldüğünü ileri sürdü

Giriş Tarihi: 10.9.2015 11:03
Koalisyon güçleri 20 denizciyi...
öncülüğündeki nin 'in Kızıldeniz sahilindeki El-Hoha balıkçı limanında bulunan 2 tekneye salı günü düzenlediği hava saldırısı sonucu 20 vatandaşı denizciden 7'sinin kaybolduğu bildirildi.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vikas Swarup, yaptığı yazılı açıklamada, koalisyon güçlerinin in kontrolündeki Hoha balıkçı limanına düzenlediği hava saldırısı sonucu 20 Hintli denizciden 7'sinin kaybolduğunu belirtti.

Swarup, 20 Hintli denizciden 13'ünün yaşadığını ve bunlardan en az 2'sinin yaralı olduğunu aktardı.

Sözcü Swarup, Hintli denizcilerin 2 tekneyle Hoha limanına boşaltmak üzere aralarında bir parti pirincin de bulunduğu tüketim malzemesi taşıdığını dile getirdi.

Yerli kaynaklar ise Hintli denizcilerin Husiler için ülkenin doğusundaki liman kenti el-Mukella'dan batıdaki Hoha limanına petrol ürünleri kaçakçılığı yaptıklarını ifade etti.

Husilerin kontrolündeki El-Mesire televizyonunun haberinde ise koalisyon güçlerinin hava saldırısında 20 Hintli denizcinin yaşamını yitirdiği ileri sürüldü.

Koalisyon jetlerinin önceki gün Kızıldeniz'de bazı hedeflere yönelik düzenlediği operasyonlarda iki balıkçı teknesinin isabet aldığı, teknedeki Hindistan uyruklu 20 balıkçıdan 13'ünün yaşadığı ancak nerede oldukları hakkında bilgi alınamadığı ifade edilmişti.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada balıkçı teknesi ile Somali'den Muha limanına doğru hareket halinde olan teknedeki Hindistan vatandaşlarından 13'ünün sağ olduğunun öğrenilebildiği ancak hala kayıp oldukları bilgisi paylaşılmıştı.

Bakanlık açıklamasında, Hindistan'ın Sana Büyükelçiliği yetkililerinin konuyla ilgili çalışmalarının sürdüğü belirtilmişti.

Bazı yerel haber kaynaklarında ise Yemen Sahil Güvenlik Güçleri yetkililerine dayandırılan haberlerde, koalisyon jetlerinin Muha kenti kıyılarındaki balıkçı teknelerine saldırı düzenlediği ve birçok balıkçının ölmüş olabileceği iddialarına yer verilmişti.

Husilere yakın kaynaklar ise balıkçı teknelerindeki kişilerin kendileri ile bağlantılı olmadığını ancak operasyonların neden böyle hedefleri vurduğunu anlayamadıklarını ifade etti.

Devrimin ardından bir türlü siyasi istikrarın sağlanamadığı Yemen'de yönetime bağlı birliklerle çatışan Husilerin ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon mart ayında, söz konusu gruba yönelik operasyon başlatmıştı. Çatışmaların devam ettiği ülkede, başta sağlık ekibi ve tıbbi malzeme konusundaki yetersizlikler olmak üzere sağlık alanında büyük sıkıntılar yaşanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koalisyon güçleri 20 denizciyi...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN