Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeraltında gizli Nazi kenti

altın dolu Nazi treninin bulunduğu öne sürülen Polonya'nın Walbrzych kentinden ikinci şoke eden iddia: Yeraltında binlerce kişinin yaşayacağı devasa bir gizli kent var

Giriş Tarihi: 14.9.2015
Yeraltında gizli Nazi kenti
Polonyalı bir kâşif, ülkenin güneybatısında Nazilerin II. Dünya Savaşı sırasında binlerce kişiyi korumak için inşa ettikleri devasa bir yeraltı yapısını bulduğunu ileri sürdü. Krzysztof Szpakowski düzenlediği basın toplantısında, yapının Nazilerin Walbrzych kenti yakınlarındaki dağlık bölgede inşa ettikleri, içinde demiryolu tünelleri, koridorlar ve sığınakların da bulunduğu "Riese" adlı çok büyük bir sistemin parçası olduğunu söyledi. Yıllardır konuyla ilgili belgeleri araştırdığını, görgü tanıklarıyla konuştuğunu ve bölgeyi yeraltı radarlarıyla (GPR) taradığını belirten Szpakowski, yapının içinde teknik malzeme ve silahların da bulunabileceğine dikkati çekti. Szpakowski "Şehir, Hitler'in yakın çevresini, atom bombalı bir saldırı sonrası birkaç yıl gizleyebilmek için tasarlandı" dedi. Walbrzych kenti yetkilileri, Szpakowski'inin iddialarının araştırılacağını bildirdi. Geçen ay da iki kişi aynı kentin farklı bir bölgesinde değerli taşlar taşıyan bir Nazi treninin yerini tespit ettiklerini ileri sürmüştü. Bazı tarihçiler, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin yeraltında kilometrelerce uzanan tüneller inşa ettiğini, şimdiye kadar bunların sadece yüzde 10'unun ortaya çıkarıldığını savunuyor. Walbrzych kenti, II. Dünya Savaşı bitene kadar Almanya toprağı olarak kabul ediliyordu.

HİTLER'İN 2 BİN 280 KİŞİLİK ÖLÜM LİSTESİ
Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler'in ölüm listesinin yer aldığı kitap olarak kabul edilen listenin İngilizce çevirisi ilk defa internette yayımlandı. "Kara Kitap" olarak da bilinen ölüm listesinde; dünya genelindeki önde gelen siyasetçilerden yazarlara, gazetecilerden aktör ve müzisyenlere kadar toplam 2 bin 280 isim yer alıyor. Eski İngiliz Başbakanı Winston Churchill başta olmak üzere dönemin Avrupalı siyasetçi ve bürokratlarından birçok isim listede bulunuyor. Hitler'e ve faşizme eleştirileriyle öne çıkan Naomi Mitchison ve Aldous Huxley gibi yazarlar da ölüm listesinde. 144 sayfalık kitap ilk olarak Tim Hayhoe tarafından İngilizceye çevrildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeraltında gizli Nazi kenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN