Başbakanı: IŞİD'e karşı silahımız yetersiz

Haydar el-İbadi, devlet harcamalarının artması nedeniyle terör örgütü IŞİD ile mücadelede yeterli silah temin edemeklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 15.9.2015 11:20
Irak Başbakanı: IŞİD'e karşı silahımız yetersiz
İbadi, ekonomik reformlarla ilgili düzenlediği basın toplantısında DAEŞ ile mücadeleye de değinerek, "Devlet, ham petrol üretiminin günlük 8 milyon varile ulaşacağı ve petrol fiyatlarının artacağı yönünde tahminde bulunmuştu ancak bu olmadı. Reformların uygulanması için çalıştığımız, mali ve ekonomik zorluklar yaşadığımız bir dönemde IŞİD çeteleriyle de mücadele ediyoruz" dedi.

Harcamaların denge içinde yapılmasının önemine işaret eden İbadi, "Silahlı kuvvetlere ve Haşdi Şabi milislerine IŞİD'e karşı zafer kazanmaları için ihtiyaç duydukları tüm silahları temin etmemiz mümkün değil. Bu nedenle askeri ihtiyaçlar ile devlet harcamaları arasında denge sağlamamız gerekiyor" ifadesini kullandı.

Harcamaları kontrol altına almaya çalıştıklarını belirten İbadi, petrol gelirlerinin maaşları ödemeye yetmediğini, bu soruna çözüm bulmaya çalıştıklarını kaydetti. İbadi, petrol fiyatları yükselse bile devlet harcamalarını kısarak reform yapmayı sürdüreceklerini dile getirdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünde (OPEC) üretim açısından ikinci sırada yer alan , devlet harcamalarının yüzde 95'ini petrol satışından elde ettiği gelirden karşılıyor.

Ülkenin ham petrol ihracatı önceki yıllarda günlük 3 milyon varili aşmış, hükümet 2017 yılında üretimin günlük 8 milyon varile ulaşacağı tahmininde bulunmuştu.

Irak Başbakanı İbadi, 16 Ağustos'ta "yolsuzlukla mücadele ve reform" adı altında bir dizi karar almıştı.

Geçmiştekiler de dahil yolsuzluk dosyalarının açılması, bunları incelemek üzere uzman hakimlerden oluşan bir komite oluşturulması talimatı veren İbadi, tüm başkanlık ve devlet kurumlarına tahsis edilen istisnai bütçenin kaldırılması kararı almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak Başbakanı: IŞİD'e karşı silahımız yetersiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN