Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Postallarıyla Mescid-i Aksa'nın minberine çıktılar

İsrail güvenlik güçleri yine Mescid-i Aksa'ya girip Filistinli cemaate saldırdı. 17 Filistinli yaralandı, gözaltına alınanlar var.

Giriş Tarihi: 15.9.2015 10:49 Güncelleme Tarihi: 15.9.2015 13:34
Postallarıyla Mescid-i Aksa'nın minberine çıktılar

İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri sürüyor. Yahudi yerleşimci grubunun İsrail polisinin gözetiminde Mescid-i Aksa Külliyesi'ne girerek avluda tur atmasına tepki gösteren Filistinli gençlere polis saldırdı. Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa'ya sokmaya çalışan İsrail güvenlik güçlerinin, içeride bekleyen ve murabıtlar (gönüllüler) olarak bilinen Filistin cemaatine saldırması sonucu 17 Filistinli yaralandı. Filistinli gençler polisin saldırısına taşlarla karşılık verdi. Polisin plastik mermiler ve ses bombaları da kullanıdığı saldırıda en az 17 Filistinli yaralandı. 1 Filistinli tutuklandı. İsrail güvenlik güçleri mensupları Mescid-i Aksa'nın çatısında gezdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Atılan ses bombaları nedeniyle Aksa'nın güney duvarlarında bir yangın çıktı. Ancak Filistinliler bu yangını söndürdü. Telefonla Al Jazzera'ye bilgi veren Mescid-i Aksa İşleri ve Vakıflar Müdürü Azzam Hatip, İsrail'in Mescid-i Aksa'da bir emrivâki dayatmaya çalıştığını söyledi. .
Kudüs'te Yahudi yerleşimciler, asker veya polis eşliğinde sık sık Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor. İsrail bu gerekçelerle zaman zaman Filistinlilerin Aksa'ya girişini kısıtlıyor.

İSRAİL ASKERLERİ POSTALLARIYLA BASTILAR

Öte yandan, dün sabah da Aksa'nın avlusuna gelen İsrail askerleri, Kıble Mescidi'nin içerisine postallarıyla girerek 5 Filistinliyi gözaltına almıştı. Aksa'nın avlusunu kuşatan İsrail askerlerinin daha sonra çekilerek öğle namazı için cemaatin içeri girmesine izin verdiği bildirilmişti.

Yahudi yerleşimcilerin Aksa'ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere ise İsrail askerleri pazar gününden beri ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale ediyor. Müdahaleler sırasında aralarında kadınların ve gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı.

İsrail, Mescid-i Aksa'nın kapısını ve avlusunu tutarak ihlallere engel olmaya çalışan gönüllü Filistinlileri yasa dışı ilan etmişti. İsrail'in Aksa'ya yönelik bugünkü ihlalleri, gönüllü Filistinlilerin "yasa dışı oluşum" ilan edilmesinin ardından meydana geldi.

İsrail askerleri, 2014 Kasım ayında da Mescid-i Aksa'yı basarak gaz bombaları ve plastik mermilerle Filistinlilere saldırmıştı. 1967'den bu yana ilk defa Aksa'nın içine girerek ibadethaneyi tahrip eden İsrail askerleri mescidin halılarını çiğnemişti.

Saldırı esnasında Kur'an-ı Kerim mushafları yerlere atılmış, Aksa'nın kapısı ve camları hasar görmüştü. Halıların bir kısmı da atılan ses bombalarının çıkardığı ateşten tutuşarak yanmıştı.

Mescid-i Aksa'ya 21 Ağustos 1969'da giren Avustralyalı Yahudi Dennis Michael Rohan, Mescid-i Aksa'nın mihrabını ve bin yıllık minberini yakmıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN KINAMA
Dışişleri Bakan sözcüsünden olaya ilişkin açıklama yaptı. "Bu ihlalleri şiddetle kınıyoruz maksatlı ve planlı yapılıyor" açıklamasında bulundu

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Postallarıyla Mescid-i Aksa'nın minberine çıktılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN