Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Papa Batı'yı eleştirdi, Türkiye'yi övdü

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco: "Türkiye, Lübnan ve Ürdün milyonlarca mültecinin yükünü cömertçe taşıyor" dedi.

Giriş Tarihi: 18.9.2015 11:45
Papa Batı'yı eleştirdi, Türkiye'yi övdü
Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Suriye ve Irak´ta yaşanan çatışmalara karşı uluslararası toplumun bir çözüm iradesi ortaya koyma kapasitesizliğini eleştirirken, Türkiye, Lübnan ve Ürdün´ün milyonlarca mültecinin yükünü taşıdığını ve onları cömertçe ağırladığını söyledi.
Papa, Katolik Kilisesi adına yardım işleri yapan "Cor Unum (Tek Yürek) Papalık Konseyi" tarafından Vatikan´da düzenlenen, Suriye ve Irak´taki insani krizin değerlendirildiği toplantıya katılanlarla bir araya geldi.

Papa, üst düzey Katolik din adamları, Ortadoğu´daki kilise temsilcileri ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani İşler ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O´Brien´ın da yer aldığı buluşmada bir konuşma yaptı.

Suriye ve Irak´taki çatışmaların, sivil halk ve kültürel miraslar üzerinde korkunç sonuçlar doğurduğuna dikkat çeken Papa, şunları söyledi: "Doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalan milyonlarca insan, endişe verecek derecede acil yardıma muhtaç. Lübnan, Ürdün ve Türkiye milyonlarca mültecinin yükünü taşıyor, onları cömertçe ağırlıyor. Silah tüccarları kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeye devam ederken, böyle bir senaryo ve iç ve bölgesel dengeleri ürkütücü bir şekilde sarsan ve yayılan çatışmalar karşısında uluslararası toplum, yeterli cevabı verecek kapasiteye sahip gibi görünmüyor."

"ÇÖZÜM ŞİDDETLE OLMAMALI"

Suriye ve Irak´ta yaşananların, son on yıllarda meydana gelmiş, özellikle fakirler, kadınlar, çocuklar ve yaşlıları etkileyen en ağır insani dramlardan biri olduğunu dile getiren Papa, bu durumun, bir acı okyanusu yaşanmasına neden olduğunu ifade etti.

"Kötülük, Suriye ve Irak´ta binaları ve altyapıyı da tahrip ediyor, ama özellikle insan vicdanını" diyen ruhani lider, dünyanın o bölgesinde gittikçe ağırlaşan zulümler ve insan hakları ihlallerinin, medya tarafından canlı olarak gözler önüne serilmesine rağmen durdurulamamasını eleştirdi.

Papa, "Bu savaşın, fakir insanların omuzlarında daha fazla dayanılmaz bir hale dönüştüğünün herkes farkında. Buna bir çözüm bulunmalı, ancak bu şiddetle olmamalı, çünkü şiddet sadece yeni yaralar açar" diye konuştu.

"DİNİ KÖKENLİ ŞİDDETLE HRİSTİYANLARIN VARLIĞINI İNKAR EDİYORLAR"

Milyonlarca çocuğun, çatışmalar nedeniyle eğitim hakkından mahrum kaldığının ve geleceklerini karanlık gördüğünün altını çizen Papa, tüm Katolik hayır kuruluşlarını daha fazla etkin olmaya çağırdı.

Asırlar boyunca Hristiyan ve Müslüman toplumun, karşılıklı saygı temelinde o topraklarda birlikte yaşadığını da hatırlatan Papa, "Bugün ise, Hristiyanların ve diğer azınlık grupların varlığının meşruiyeti, dini kökenli olduğu iddia edilen köktenci bir şiddet adına inkar ediliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa Batı'yı eleştirdi, Türkiye'yi övdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN