Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hacda en ölümcül ikinci facia izdiham: 753 ölü

Mekke'de şeytan taşlama sırasında izdiham çıktı: 753 ölü, 887 de yaralı var. Ölenler arasında Yaşar Turtop isminde bir de kadın Türk hacı adayı bulunuyor. 9 Türk'ten ise haber alınamıyor

Giriş Tarihi: 25.9.2015
Hacda en ölümcül ikinci facia izdiham: 753 ölü
Suudi Arabistan'ın Mekke şehrindeki Mina bölgesinde, hac ibadetinin önemli vecibelerinden "şeytan taşlama" sırasında yaşanan izdihamda, biri Türk en az 753 kişi öldü, 887 kişi de yaralandı. Mescid-i Haram'da 11 Eylül'de yaşanan vinç faciasında da 111 kişi yaşamını yitirmişti.

BAKAN, HACILARI SUÇLADI

Facia, yerel saatle 09.00'da, Mekke'ye 5 kilometre mesafedeki Mina'da yaşandı. Şeytan taşlama sırasında çıkan izdihamda en az 753 kişi öldü, 883 kişi ise yaralandı. Faciada can verenlerden birinin de Uşaklı kadın hacı adayı Yaşar Turtop olduğu öğrenildi.
Mina'dan yürüyerek gelip şeytan taşlama alanına geçen hacılar, doğrudan 3'üncü kata çıkarak şeytan taşlama ibadetini yapıyor. Mekke'deki izdiham 2 ayrı noktada yaşandı. İlk izdiham şeytan taşlama ibadetini yapan hacıların zemin kata inip Mekke'ye giden ana çıkışa ulaşmak istediği sırada, 2'ncisi de şeytan taşlamaya gidenlerle vecibeden dönenlerin karşılaşması sonucu meydana geldi.
Suudi Sağlık Bakanı Halid el Falih ise yaptığı açıklamada hacı adaylarını suçlayarak, "Tabela ve uyarılara uysalardı bu olay yaşanmazdı" dedi. Bu arada olayla ilgili "yüksek soruşturma komitesi" oluşturulacağı açıklandı.

TÜRKLERİN ÇOĞU OTELDEYDİ

Bölgeye 4 bin personel ve 200 ambulans sevk edildi. Bu arada, facianın meydana geldiği 223'üncü caddede Uzakdoğu ve Afrikalı kökenli hacı adaylarının bulunduğu belirtilirken, Türk hacı adaylarının çoğunun, şeytan taşlama vecibesini gece yarısı gerçekleştirdikleri için olay sırasında otellerinde bulundukları iddia edildi.

GÖRMEZ'DEN İHMAL VURGUSU
Mekke'de bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Hac'daki yüzlerce Müslümanın can verdiği faciayla ilgili açıklamalar yaptı. Görmez, "Elbette olayın vuku bulma şekli hakkında bilgi sahibi değiliz. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, o insanların sevk ve idaresinden sorumlu olan görevlilerin ihmalleri olduğu anlaşılıyor" dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde giden hacılardan hiçbirinin, facia sırasında bölgede olmadığını bildiren Görmez, "Ancak 2 seyahat acentemizin hacıları, aynı saatte bu hadise içerisinde olmuş ve bu kardeşlerimizin bazılarından haber alınamamıştır. Her 2 seyahat acentemizden toplam 18 hacımıza henüz ulaşılamamıştır" diye konuştu. Mehmet Görmez'in bu açıklamasından kısa süre sonra 9 hacı adayına sağ olarak ulaşıldı. Böylece haber alınamayan Türk hacı adayı sayısı 9'a düştü.

CUMHURBAŞKANI'NDAN TAZİYE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mina'daki izdihamla ilgili taziye mesajı yayımlayarak, "Mina'da yaşanan izdihamda hacıların hayatını kaybetmesi dolayısıyla derin bir teessür içindeyim. Kâbe'deki kazanın ardından mübarek Kurban Bayramı'nın ilk gününde yaşanan bu elim facia, tüm İslam dünyasında büyük bir üzüntüye yol açmıştır" dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu da büyük üzüntü yaşadıklarını belirterek, "Allah yolunda yürürken yaşamını yitirenlere rahmet diliyorum. Suudi Arabistan bütün bunlardan yeterli dersleri çıkaracaktır" diye konuştu.

1990'DA 1426 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ
2006: 364 hacı adayı şeytan taşlarken hayatını kaybetti.
1997: Yangında 343 hacı adayı öldü ve bin 500'ü de yaralandı.
1994: Çıkan izdihamda 270 hacı adayı yaşamını yitirdi.
1990: Bir tünelde çıkan izdiham sonucu bin 426 hacı adayı ö
1987: Suudi yetkililerin İran yanlısı gösterilere müdahalesi sonucu 400 kişi hayatını kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hacda en ölümcül ikinci facia izdiham: 753 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN