Su dağıtımı izdihamı getirdi

Mekke'deki izdihamda ölen 753 kişiden 4'ünün Türk olduğu kesinleşti. Trajik olaydan yaralı kurtulan Türk hacılar izdihama su dağıtımı sırasında yaşanan hareketlilik, yol ortasına bırakılan bir kamyonet ve tekerlekli sandalyelerin devrilmesinin yol açtığını söyledi

Giriş Tarihi: 26.9.2015
Su dağıtımı izdihamı getirdi
Mina'da 'şeytan taşlama' ibadeti sırasında 753 kişinin ölümü, 887 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan faciada 4 Türk hacı hayatını kaybetti, 5 hacı ise kayboldu. Dehşet anlarını yaşayan Türk hacılar, SABAH'a izdihamla ilgili gördüklerini anlattı. 11 Eylül'deki 110 kişinin ölümüyle sonuçlanan vinç faciasının yaralarını sarmadan gelen facia bayramın birinci günü sabahı 'şeytan taşlama' ibadeti için Müzdelife'den Mina'ya giden hacılar ile şeytan taşlama alanından dönen gruplar Mina'da 223'üncü ve 224'üncü caddelerin kesiştiği noktada karşılaşmasıyla yaşandı. İddiaya göre, yol ortasına park edilen kamyonet hacıların rahat geçişini önlerken, su dağıtımı yapılması nedeniyle yaşanan hareketlilik de bir anda izdihama yol açtı. Atılan sulardan almaya çalışan hacıların oluşturduğu dalgalanmayla önce tekerlekli sandalyeler devrildi. Ardından binlerce hacı etrafı çadırlar ve tel örgülerle çevrili olan yolda sıkışıp kaldı.

'NASIL KURTULDUK BİLMİYORUM'
Yaralılardan Mehmet Olgun, Ziya Koçak, Leyla Yıldırım, Hasibe Mert ve Birtecim Sıradaş, Mekke'deki Türk Hastanesi'nde yapılan tedavinin ardından taburcu edildi. Tedavisi süren İdris Sıradaş, "Eşimle şeytan taşlama alanına gidiyorduk. Olay anını hatırlamıyorum. Ayaklarım ezildi. Nasıl kurtulduk bilmiyorum ama yakınlarıma iyi olduğumu söyleyin" dedi. İzdihamdan kurtulan Nuh Ünal ise "Şeytan taşlamadan dönen yani karşıdan gelenlerin sayısı çok fazla değildi. İzdihama yol ortasına bırakılan bir kamyonet neden oldu. Büyük şeytanın taşlanacağı alana 200 metre vardı. Olay olunca bağırışlar, çağırışlar başladı" diye konuştu.

'KAPILAR AÇILSAYDI'
İzdihamın yaşandığı yol üstündeki çadırların bulunduğu bölgelerdeki kapıların da kapalı olduğunu vurgulayan Ünal, "Biraz nefeslenelim diye bu alanlara yanaşıyorduk ama görevliler kovuyorlardı. Çadırlar bölgesindeki kapılar açık olsaydı bu izdiham olmazdı. Ayrıca tekerlekli sandalyeler de devrilmişti. Bunların üstüne basanlar devrildi. İzdihamın bir nedeni de tekerlekli sandalyelerin devrilmesiydi. Olayı 15-20 dakika yaşadık. Eşimi önüme aldım ve zorlukla kurtulduk. Ayrıca birileri su dağıtıyordu. Sulardan almak isteyenler dalgalanmalara neden oldu. Yani izdihama çadırlar bölgesinin kapılarının kapalı olması, yol ortasına bırakılan kamyonet, tekerlekli sandalyelilerin devrilmesi ve su dağıtımı neden oldu diye düşünüyorum. Tabii ki ihmal de var" diye konuştu.

YARDIM İSTEYENLER VARDI AMA...
İzdihamdan kurtulan Hakan Duyar da izdihamın şeytan taşlama alanına 500 metre kala meydana geldiğini anlatarak, "Yan kapılar kapalıydı. Ortada bir kamyonet vardı. Tekerlekli sandalyeler devrilmişti. Yardım isteyenler vardı ama hanımımı zor kurtardım" dedi.

DİYANET'İN ÖZEL UYGULAMASI TÜRK HACILARI KURTARDI
Mina'da yaşanan izdihamda yaşamını yitiren hacılar arasında Türk sayısının az olmasında, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hacıların can güvenliği kaygısıyla yaptığı uygulamalar etkili oldu. En yaşlı hacılar Türkiye'den olmasına rağmen, izdihamda Diyanet'in organizasyonu ile gelen hiçbir hacı hayatını kaybetmedi. Diyanet, Müzdelife ile Mina arasındaki yolda daha önce yaşanan izdihamları göz önüne alarak, yoğunluk artmadan Mina'ya ilk önce Türk hacıları götürüyor. Türk hacılar yoğunluğun yaşandığı sabah saatlerine kadar beklemiyor. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, "Hanefi mezhebine göre Müzdelife'de şafak sökünceye kadar bekleyip ondan sonra Mina'ya intikal etmek vaciptir. Ancak biz burada diğer alimlerin görüşlerini de dikkate alarak, hacılarımızı orada sabaha kadar bekletmiyoruz. Hacılarımızın sağlığı ve can güvenliği için ciddi bir tehdit oluşmaması için gecenin bir vaktinden sonra oradan intikali başlatıyoruz. Bu uygulamamızın önemi bir kez daha ortaya çıktı" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Su dağıtımı izdihamı getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN