Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göç yolculuğu turneye dönüştü

Suriyeli rock grubu 2 yıldır zoraki sürgünde. Grup üyeleri ağustostan bu yana ise yasadışı şekilde Almanya'ya ulaşmaya çalışıyor. Gittikleri her ülkede konser verip yollarına devam ediyorlar

Giriş Tarihi: 27.9.2015
Göç yolculuğu turneye dönüştü
Savaştan kaçan yüz binlerce Suriyeli gibi Avrupa'ya ulaşmaya çalışan Khebez Dawle isimli rock grubunun hikayesi dünya basınında geniş yer buldu. İlk olarak Fransız AFP ajansının hikayelerini haberleştirdiği grup, savaşın başlarında Suriye'de kalmaya kararlıydı. Şam'da kariyerlerine devam etmek istiyorlardı. Ancak grup üyelerinden bazıları öldürülünce, 2013'te soluğu Lübnan'da aldılar. Beyrut'taki zor günleri boyunca Avrupa'dan birçok kez konser daveti geldi. Pasaportlarında "Suriye" yazdığı için bir türlü turneye çıkamadılar. 3 grup üyesi, geçtiğimiz ağustos ayında ise Avrupa'ya gitme kararı verdi. Yasa dışı yolculuk yapmayı göze aldılar. Enstrümanlarını sattıktan sonra İstanbul'a ulaştılar. Ardından Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçtiler. Grubun solisti Anas Maghrebi, "Midilli'ye vardığımızda, göçmenler 'özgürlük' fotoğrafı çektiriyordu. Biz ise Yunan polisine CD'lerimizi verdik. Avrupa'daki ilk konserimizi de burada verdik" dedi.

BUGÜN KONSERLERİ VAR

Yunanistan'dan sonra Makedonya'ya ardından da Sırbistan'a ulaşan grup üyeleri, buralarda şarkılarını söyleyeme devam etti. Üstelik sahneye başkalarının verdiği enstrümanlarla çıktılar. Hırvatistan'a geçtikten sonra bir süreliğine gözaltına alındıklarını aktaran Maghrebi, "Polise CD'mizi verdik. Gözaltındayken 'cezaevi ve özgürlük' hakkında yazdığımız şarkılarımızı dinledik. Gerçekten muhteşemdi" sözleriyle yaşadıklarını anlattı. Grup, salıverildikten sonra geçtiğimiz çarşamba akşamı Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de 300 davetlinin katılımı ile bir konser daha verdi. Ünlü Bosnalı grup Dubioza Kolektiv ise Suriyeli müzik grubunu bugün Slovenya'nın başkenti Ljubljana'da vereceklere konsere davet etti. Ancak ilk önce Slovenya sınırını geçmek zorunda olduklarını hatırlatan Maghrebi, "Hedefimiz Almanya. Berlin'e gitmek istiyoruz. Basına göre göçmenler ekmeğe muhtaç kişiler. Ama gördüğünüz gibi savaş yüzünden her kesimden insan göç etmek zorunda kaldı. Bizim göç yolculuğumuz turneye dönüştü. Bu durumdan da çok memnunuz" dedi.

SOĞUK DİYE DÖNÜYORLAR

Macaristan, Slovenya sınırına tel örgü çekme kararından vazgeçti. Macaristan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Macaristan'ın güney sınırlarını korumak için, Macar-Sloven sınırında 'deneme amaçlı' yaptığı tel örgü cuma günü öğleden sonra sökülmüştür" ifadesi kullanıldı. Öte yandan Finlandiya'da ardı ardına gerçekleşen göçmen karşıtı gösterilerin ardından yüzlerce Iraklı'nın geri döndüğü bildirildi. Finlandiya'daki soğuk hava koşulları nedeniyle göçmenlerin oldukça zor zamanlar geçirdiği de belirtiliyor.

'DAHA FAZLA MÜSLÜMAN GÖÇMEN İSTEMİYORUZ'
Bulgaristan Ortodoks Kilisesi Yüksek Meclisi (Senod), tarafından dün yapılan bir açıklamada hükümetin sığınmacılar konusundaki politikası eleştirildi. Açıklamada "İşgalin engellenmesi için daha fazla Müslüman göçmenin ülkeye girmesine izin verilmemeli" denildi. İçişleri Bakanlığı'nın resmi verilerine göre ülkede, dörtte biri Suriyeli olmak üzere yaklaşık 17 bin sığınmacı bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göç yolculuğu turneye dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN