77 kişiyi öldüren Breivik'ten "intihar ederim" tehdidi

Giriş Tarihi: 30.9.2015 16:37 Güncelleme Tarihi: 30.9.2015 16:41
77 kişiyi öldüren Breivik'ten intihar ederim tehdidi

77 kişiyi öldüren asrın canisi Anders Behring Breivik, cezaevi koşullarının iyileştirilmemesi durumunda intihar edeceği tehdidinde bulundu.

Norveç'te 22 Temmuz 2011 tarihinde hükümet binalarına bombalı ve Utoya adasındaki gençlik kampına silahlı saldırılarda bulunarak 77 kişiyi öldüren asrın canisi Anders Behring Breivik, cezaevi koşullarının iyileştirilmemesi durumunda intihar edeceği tehdidinde bulundu.

Avukatı aracılığı ile çeşitli medya kuruluşlarına açık mektup gönderen Breivik, Skien cezaevindeki koşulların giderek kötüleştiğini öne sürerek "koşullar iyileştirilmezse intihar edeceğim. 2 Eylül 2015 tarihinde ağırlaştırılan şartlarda değişiklik olmazsa ölünceye kadar açlık grevi yapacağım" dedi. 2 Eylül 2015 tarihinden sonra şartların ağırlaştırıldığını belirten Breivik, örneğin Oslo Üniversitesine kabul edildikten sonra derslerini yapmak için sadece bir hücre odasında bulunabildiğini, oysa daha önce iki hücre odasının kendisine tahsis edildiğini söyledi.

Breivik mektubunda "Bu şartlarda eğitim alabilmek veya benzeri faaliyetlerde bulunmak mümkün değil. Bu izolasyonda bulunan tüm tutuklular için geçerli bir durum. Ortam yüzünden eğitimime devam edemedim ve Adalet Bakanı'nın girişimi ile Oslo Üniversitesindeki 13 günlük eğitimim son buldu. Eğitim bana tanınan tek imkandı" dedi. Cezaevi Müdürü Ole Kristoffer Borhaug, Breivik'in durumunda bulunan tüm tutukluların eşit şartlara sahip olduklarını belirterek "daha önce de açlık grevi yapılacağı tehditlerini duyduk. Ama bugüne kadar kimse yapmadı" dedi. Haberleştiği kişileri teröre teşvik ettiği ve eğittiği gerekçesiyle Breivik'in cezaevi şartları ağırlaştırılmış, örneğin ailesi ve avukatı dışında mektuplaşması yasaklanmıştı. (Odatv)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
77 kişiyi öldüren Breivik'ten "intihar ederim" tehdidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN