Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NATO birlikleri Kunduz'u ele geçirme operasyonuna katıldı

Giriş Tarihi: 30.9.2015 15:25 Güncelleme Tarihi: 30.9.2015 15:28
NATO birlikleri Kunduz'u ele geçirme operasyonuna katıldı

Afgan güvenlik güçlerinin Kunduz'u yeniden ele geçirmek için başlattığı geniş çaplı operasyona NATO özel birlikleri de destek veriyor.

NATO bünyesinde Afganistan'da görev yapan ABD güçlerinin sözcüsü Albay Brain Tirbus, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, koalisyon askerlerinin Afgan güvenlik güçlerine destek ve danışmanlık konularında yardım ettiğini söyledi. Ancak Amerikalı askeri sözcü, bölgede kaç askerin bulunduğu ve nerede konuşlandıkları konusunda bilgi vermekten kaçındı.
Adının açıklanmasını istemeyen bir Afgan yetkili de Kunduz'daki yabancıların Amerikalı, İngiliz ve Alman askeri uzmanlardan oluştuğunu dile getirdi.
Halihazırda 5 binin üzerinde Afgan askerinin Kunduz'u kuşattığı belirtilirken yerel korucularla birlikte bu rakamın 7 bine yaklaştığı ifade ediliyor.
Afgan ordusu Kunduz kent merkezini elinde bulunduran Taliban militanlarına karşı henüz taarruza geçmiş değil. Askerlerin çoğu Bağlan ile Kunduz arasındaki anayol ile kuzeydeki Tahhar kentinde bekliyor.
Çatışmaların kentin dışındaki cephelerde devam ettiği bildirilirken NATO ve ABD savaş uçakları zaman zaman düzenledikleri hava saldırıları ile Afgan güvenlik güçlerine destek veriyor.
- Afgan İstihbarat Teşkilatı Başkanı özür diledi
Bu arada Afganistan meclisine çağrılan üst düzey komutanlar ve İstihbarat Teşkilatı Başkanı Rahmetullah Nebil milletvekillerine Kuduz'daki operasyonla ilgili bilgi verdi.
Nebil "Kunduz'un Taliban'ın eline geçmesini önleyemedik. Kunduz'un durumu ile ilgili güvenlik birimleri olarak öne süreceğimiz herhangi bir bahanemiz yok. Bundan dolayı Afgan halkından ve milletvekillerinden özür diliyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO birlikleri Kunduz'u ele geçirme operasyonuna katıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN