Esad'ın hemen gitmesi şart değil

Giriş Tarihi: 1.10.2015
Esad'ın hemen gitmesi şart değil

Obama ve Putin'in tarihi zirvesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Beşar Esad, denetimli bir geçiş sürecinin sonunda görevi bırakabilir" dedi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantılarına damga vuran Suriye meselesinde, uluslararası camianın Şam yönetimine olan bakışı gün geçtikçe değişiyor. Son olarak ABD Dışişleri Bakanı John Kerry "Beşar Esad'ın derhal gitmesine yönelik görüşümüz zaman içinde değişti. Esad, denetimli bir geçiş sürecinin sonunda görevi bırakabilir" ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Barack Obama'yla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BM Genel Kurulu'ndaki konuşmalarında Suriye konusunda taban tabana zıt görüşleri savunmuşlardı. Putin ve Obama'nın iki yıllık aradan sonra yaşanan ilk görüşmesine de DAEŞ krizi ve Suriye'deki iç savaş damgasını vurmuştu. "Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geleceği konusunda anlaşamadığı" belirtilen iki liderin, Suriye meselesinde birlikte adım atacakları söylenmişti. CNN muhabirinin konuyla alakalı sorularını yanıtlayan Kerry "Bakışımızı değiştirdik. Bu şekilde bir sonuç alınamaz. İntikam peşinde koşulmaması, daha fazla kişinin ölmemesi için yumuşak geçişe, yönetilebilir geçişe ihtiyacımız var" dedi.

VARİL BOMBALARI DURMALI

Kerry, BBC'ye de konuyu Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la konuştuğunu söyledi. Esad rejiminin uluslararası hukukun yasakladığı varil bombalarını kullandığını belirten Kerry, bu uygulamaların durması gerektiğini Lavrov'a ilettiğini açıkladı. Kerry, varil bombalarının durması karşılığında ABD'nin taviz verebileceğini söyledi. Belçikalı uzmanların araştırmalarına göre iç savaşın başlangıcından beri ölen en az 80 bin sivilin çoğu, rejimin kullandığı varil bombaları yüzünden hayatını kaybetti.

SAVAŞ SUÇLARI SORUŞTURULACAK

Fransa'da Paris Savcılığı, Beşar Esad rejiminin 2011- 2013 arasında işlediği savaş suçları hakkında ön soruşturma açtı. Soruşturmayı doğrulayan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius "İnsan vicdanını yaralayan bu suçlar karşısında bize düşen bu cinayetlerin cezasız kalmaması için harekete geçmektir" dedi. Paris Savcılığı'nın soruşturması Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın Suriye'de işlenen suçlara ilişkin raporuna dayandırıldı. Raporda daha önce Suriye'de polis olarak görev yapan "Sezar" kod adlı fotoğrafçının çektiği 55 bin işkence fotoğrafı bulunuyor. Fotoğraflar geçen yıl ilk olarak Anadolu Ajansı tarafından yayınlanmıştı.

DİYARBAKIR'A ARAMA KURTARMA UÇAĞI
ABD ordusuna ait arama ve kurtarma askeri uçağının, Diyarbakır'daki askeri üsse sevk edildiği bildirildi. Hava Kuvvetleri Generali Philip Breedlove, uçağın Suriye ve Irak'ta DAEŞ'le mücadele kapsamında arama ve kurtarma çalışmalarına destek sağlayacağını söyledi. Bu kapsamda 300 ABD askeri de Diyarbakır'a gönderildi.

EĞİT-DONAT SÜRECİ DURDURULDU
ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, şimdiye kadar uygulanmasında zorluklar yaşanan eğit-donat projesini durdurduklarını açıkladı. Son karara göre Suriyeli ılımlı muhaliflerin toplanması ve bu kişilerin eğitildikten sonra DAEŞ'e karşı savaşa gönderilmesine ara verildi. Cook ancak alandaki güçleri desteklemeye ve daha önce toplanan muhalifleri eğitmeye devam edeceklerini bildirdi.

"DAEŞ, NÜKLEER SALDIRI HAZIRLIĞINDA"
Geçen yıl DAEŞ militanları ile 10 gün geçiren Alman gazeteci Jürgen Todenhöfer, yazdığı "DAEŞ ile 10 Gün" isimli kitapta örgütün Avrupa'ya yönelik bir dizi nükleer saldırıya hazırlandığını öne sürdü. Todenhöfer, "DAEŞ, nükleer saldırı ile milyonlarca kişiyi öldürerek tarihteki en büyük katliamlardan birini yapmaya hazırlanıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'ın hemen gitmesi şart değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN