Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'dan Suriye'de operasyon

Lübnan Basını: Rusya 30 hedefi vurdu. Fetih ordusu hedef alındı.

Giriş Tarihi: 1.10.2015 12:18 Güncelleme Tarihi: 1.10.2015 12:29
Rusya'dan Suriye'de operasyon
BM toplantısında ABD başkanından onay alarak saldıran Rusya, Lazkiye kırsalını da getirdiği etkili toplarla dövüyor. Rusya Esed'in vuramadığı köyleri vuruyor. Kırsalda insansız hava araçlarının dolaştığını kaydeden muhalifler, top saldırılarının Kurban Bayramı ile birlikte başladığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'ye yalnızca hava gücüyle müdahale edeceklerini açıkladı

Rusya Federasyon Konseyi'nin, Putin'in yurt dışına asker gönderilmesine ilişkin teklifine izin vermesinden saatler sonra Rusya, Suriye topraklarına bomba yağdırdı. Rusya Savunma Bakanlığı, IŞİD'e dönük hava operasyonlarına başladıklarını bildirdi. Bakanlık saldırıda, IŞİD'e ait aralarında cephanelik, araç ve iletişim merkezlerinin de olduğu 8 hedefin vurulduğunu açıkladı. Açıklamada sivil alt yapının bulunduğu yerlere atış yapılmadığı iddia edildi. Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi ise, Humus ve Hama'da muhaliflerin kontrol ettiği bölgeleri vurulduğunu duyurdu. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca da Humus'taki saldırıda 36 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi. Saldırıda onlarca kişi de yaralandı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

RUSYA SURİYE'DE KİMİ VURUYOR?

RUSYA, SURİYE'DE HAVA SALDIRILARINA BAŞLADI

Rusya Federasyon Konseyi'nin, Putin'in yurt dışına asker gönderilmesine ilişkin teklifine izin vermesinden saatler sonra Rusya, Suriye topraklarına bomba yağdırdı. Rusya Savunma Bakanlığı, IŞİD'e dönük hava operasyonlarına başladıklarını bildirdi. Bakanlık saldırıda, IŞİD'e ait aralarında cephanelik, araç ve iletişim merkezlerinin de olduğu 8 hedefin vurulduğunu açıkladı. Açıklamada sivil alt yapının bulunduğu yerlere atış yapılmadığı iddia edildi. Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi ise, Humus ve Hama'da muhaliflerin kontrol ettiği bölgeleri vurulduğunu duyurdu. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca da Humus'taki saldırıda 36 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi. Saldırıda onlarca kişi de yaralandı.VURULAN HEDEFLERDE DAEŞ YOK

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya'nın terörle mücadele kapsamında hava harekatı düzenlediğini iddia etse de saldırı düzenlenen bölgelerde IŞİD varlığı bulunmuyor. Muhalif kaynaklar, bomba yağdırılan mahallelerde ABD'nin terör örgütleri listesinde bulunan Nusra Cephesi'nin de bir varlığının olmadığını yerel muhalif grupların o bölgede etkin olduğunu ifade etti.

ÖSO KARARGAHI VURULDU
Şam Cephesi saha komutanlarından Muhammed el-Gabi, Rusya'nın dün ilk olarak Hama kuzey kırsalında Özgür Suriye Ordusu'na bağlı "İz" adlı grubun karargahını hedef aldığını belirtti. Gabi, şunları söyledi: "O karargahın üzerinde ÖSO'nun bayrağı vardı ama ona rağmen hedef alındı. Rusya'ya göre Esed'e silah çeken herkes teröristtir ve Rusya'ya göre aynı hedeftir. Biz ÖSO olarak bizimle savaşmaya gelen herkesle savaşacağız. Rusya'yı şu andan itibaren işgalci güç olarak görüyoruz" ? DIŞ HABERLER

YPG fırsatçılığı
ABD'nin terör örgütü olarak görmediği, PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin silahlı kanadı YPG, Rusya harekatını da fırsata dönüştürme çabasında. Rusya'nın hava operasyonu ile ilgili Sputnik'e konuşan YPG Genel Komutanı Sipan Hemo, "Rusya'nın havadan DAEŞ'e karşı bize destek vermesini istiyoruz. Silah desteğini de istiyoruz. Rusya ile DAEŞ'e karşı birlikte hareket edebiliriz" dedi. Kobani bölgesinin sözde "Dışişleri Bakanı" İdris Nessan ise Rusya'nın Suriye'de DAEŞ'e karşı mücadele etmesini çok önemli bulduklarını söyleyerek, "Biz daha önce söylemiştik kim Suriye'de teröre karşı savaşmak istiyorsa bizim için önemli bir adım olacaktır. Fakat yalnız yabancı güçlerin Suriye'de sadece teröre karşı savaşmalarını istiyoruz. Başka güçlere yardım ederek başka kimselerin vurulmasını istemiyoruz. DAEŞ terörüne karşı savaşmalarını istiyoruz" ifadesini kullandı.

Adım adım operasyon
Rusya'nın Suriye'de bir süredir artan askeri varlığı, Moskova'nın hava operasyonuna adım adım nasıl hazırlandığını da göstermiş oldu. ABD'li yetkililere göre Rusya, geçtiğimiz günlerde Suriye'de 28 yeni savaş uçağı konuşlandırdı ve ülkede insansız hava uçaklarıyla keşif uçuşları yapmaya başladı. Putin yönetimine muhalif Novaya Gazeta ise Rus ordu kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Suriye'ye konuşlandırılan uçakların bu ay sonunda Putin'in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapacağı konuşmanın akabinde hava saldırılarına başlayacağını iddia etmişti.

Günde 5 kargo
Rusya'nın Suriye'deki saldırıları Kurban Bayramı'nın ilk gününden bu yana devam ediyor. Ülkenin önemli Türkmen yerleşim yerlerini içinde barındıran Lazkiye kırsalında yoğunlaşan saldırılarda etkili topların kullanıldığı ifade edildi. Türkmen Komutan Ahmet Arnavut, "Rusya Lazkiye'ye çok sayıda asker indirmiş durumda. Günde 5 kargo uçağı gelip asker, silah ve mühimmat sevkiyatı yapıyor. Çok güçlü toplar getirildi ve sivil yerleşim yerleri bombalanıyor. Rusya'nın silah sevkiyatının ardından top sesleri dahi değişti. Esed'e karşı savunduğumuz toprakları Rusya'ya karşı da savunacağız" dedi.Afgan işgali gibi başladı

Şam-Moskova hattında yapılan son açıklamalar, Afganistan'da yaşananların Suriye'de tekrar etme riskini akıllara getiriyordu. Esed yönetimi, gerek duyulması halinde Rusya'dan askeri birlik talep edebileceklerini söylemiş, Putin'in sözcüsü de "Başvuru olursa dikkate alırız" açıklamasını yapmıştı. Dün de Esed'in talebi üzerine Rus meclisinden operasyon izni çıktı. Afganistan'da Kraliyet rejimi 1978 yılında komünist bir darbeyle devrilmiş, devamında ise mücahitlerin isyanı başlamıştı. Afgan komünistleri ise Rusya'yı müdahaleye davet etmiş ve 1979 Aralık ayından itibaren Rus askerleri ülkeye yerleşmişti. 1988 yılında Ruslar Afganistan'ı terkederken, kendi açıklamalarına göre 15 binden fazla kayıp vermiş durumdaydı.
ABD: RUSYA SURİYE'DE ATEŞE KÖRÜKLE GİDİYOR

Libya eleştirisi ne oldu?

Rusya'nın Suriye harekatı, Moskova yönetiminin en çok eleştirdiği, 2011'de Libya'da Muammer Kaddafi rejiminin devrilmesiyle sonuçlanan operasyonu akıllara getirdi. Dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dünyanın önde gelen ülkeleri ile Paris'te bir araya gelerek, Libya konusunda atılacak adımlara karar vermiş ve bunu takip eden saatlerde saldırılar başlamıştı. Libya ve Irak'ta yaşananların Suriye'de tekrar etmesine izin vermeyecekleri tezini savunan Putin yönetimi de, Moskova'da meclisten çıkan karardan saatler sonra Suriye'yi dönüşü zor bir yola sürükleyecek operasyon için düğmeye bastı.

'Esed askeri güçle devrilmeli'

Rusya, hava operasyonlarına başlamadan kısa bir süre önce Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr tercih edilen siyasi süreç Esed'in gitmesini sağlamazsa askeri operasyonun söz konusu olabileceğini söyledi. Basına konuşan Suudi Dışişleri Bakanı askeri seçeneğin daha uzun süreceğini ve daha yıkıcı olabileceğini, ancak 2012'de ilgili ülkeler tarafından çizilen ve Suriye yönetiminin bir geçiş hükümetine devrini öngören yol haritasına uyup uymama konusunda seçimin Esed'e kaldığını belirtti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, birkaç ülkeden destek alan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve ılımlı muhalif güçlerin Esed'e karşı savaşmaya devam ettiklerini ve bu gruplara desteğin daha da yoğunlaşacağını kaydetti. El-Cubeyr "Suriye'de anlaşma için iki seçenek var. İlk ve tercih edilen seçenek yönetim yetkisi olacak geçiş konseyi oluşturulması. Ancak diğeri Esed'in güç kullanılarak devrilmesiyle sona erecek askeri operasyon seçeneğidir" dedi.

RUSYA CİDDİ DEĞİL


Cubeyr "Esed siyasi süreç yoluyla gitmeyi kabul ederse bir yere ulaşabiliriz ancak bunu yapacağına dair herhangi bir belirti görmedik. En büyük iki destekçisi Rusya ve İran'ın da Esed'i buna yönlendirdiğine dair bir işaret görmüyoruz. Sürecin başarıya ulaşacağını umuyoruz ama Rusya ve İran'ın konumuna bakarak çok da umutlu olmadığımızı söyleyebilirim" ifadesini kullandı. "Rusya DAEŞ'e karşı mücadele konusunda ciddi olsaydı uluslararası koalisyona katılırdı" diyen Cubeyr, Rusya'nın yıllar sonra Suriye'ye askeri güç göndermesinin DAEŞ'a karşı mücadele değil Esed rejimine destek amaçlı olduğunu dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan Suriye'de operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN