Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD’li akademisyen: Bu Erdoğan’ın savaşı değil

Giriş Tarihi: 2.10.2015 09:24 Güncelleme Tarihi: 2.10.2015 11:07
ABD’li akademisyen: Bu Erdoğan’ın savaşı değil
ABD'nin önde gelen üniversitelerinden Princeton'da Yakın Doğu Bölümü'nde hocalık yapan Doç. Dr. Michael Reynolds, PKK ile Türkiye arasındaki çatışmaları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın istediğini söyleyen Amerikalı yorumcuları sert bir dille eleştirdi. Türk Miras Kurumu (THO) tarafından Washington'daki Ulusal Basın Kulübü'nde Perşembe günü düzenlenen bir panelde konuşan Reynolds, "ABD'de çıkan yorumlarda beni en çok şaşırtan şeylerden biri Temmuz'dan bu yana başlayan çatışmayı Erdoğan'a yüklemeleri. Bunun Erdoğan'ın savaşı olduğu iddiasını inandırıcı bulmuyorum. Eğer bu Erdoğan'ın savaşıysa, bir o kadar da PKK'nın savaşı" dedi.

"PKK SAVAŞA HAZIRLANDI"

Türkiye'nin Kuzey Irak'taki kampları vurmasının ardından PKK'nın Türkiye sathında aynı anda etkili eylemler ile cevap verdiğini söyleyen Reynolds, "Bu da bize PKK'nın bu savaşı için daha önceden hazırlandığını söylüyor. Aslında PKK ateşkes söylemine rağmen bunca zamandır bir sonraki şiddet döngüsü için hazırlanıyordu." dedi.

PKK'nın geçmiş yıllarda çok sayıda kurban verdiğini ve bu nedenle güçlü PKK liderliğinin silah bırakmaya yanaşmak için hiçbir neden görmediğini belirten Amerikalı akademisyen, PKK'nın Türkiye demokrasisini geliştirmek ve HDP lideri Selahattin Demirtaş'a bir siyaset alanı açmak gibi de bir derdinin olmadığını söyledi.

"PKK VARKEN DAEŞ'E ODAKLANMAK SAÇMA"

Türkiye'nin PKK'ya daha fazla odaklanmasının normal olduğunu belirten Reynolds, "Amerikalılar neden Ankara DAEŞ'la değil de, PKK ile savaşıyor diyor. Türkiye'nin bugüne dek yüzleştiği en büyük varoluşsal tehdit Kürt sorunu. Ve çözülmesi de hayli zor. Türkiye'nin PKK gibi büyük bir sorunu varken DAEŞ ile savaşmasını beklemek saçma" şeklinde konuştu.

"AMERİKA ACEMİCE HAREKET EDİYOR"

ABD'nin PKK'yı cesaretlendiren bir görüntü vermesinin bir hayli yanlış olduğunu belirten Amerikalı akademisyen, "PKK DAEŞ'le olan savaşı, ilk defa uluslararası kamuoyunda kendilerine sempati olması nedeniyle, kendi anları olarak görüyor. Fakat Batı PKK'yı destekleyerek Türkiye gibi Ortadoğu'daki tek demokrasiyi, tüm problemlerine rağmen tek istikrarlı ülkeyi uçlara itiyor. Amerika'nın acemi politikasının PKK içerisinde şu anı kendi anı olarak görenleri ve bir çeşit devlet yapılanması isteyenleri güçlendireceğinden korkuyorum. " dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD’li akademisyen: Bu Erdoğan’ın savaşı değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN