Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhalifleri vurma

Rusya'nın Suriye'deki DAEŞ hedeflerine yönelik saldırılarının ılımlı muhalefet ve Türkmenleri hedef aldığı tartışmaları sürerken, Türkiye ve ABD'nin başı çektiği 7 ülke Rusya'yı uyardı

Giriş Tarihi: 3.10.2015
Muhalifleri vurma
Rusya'nın Suriye'de başlattığı hava operasyonları uluslararası camianın yakın kadrajına alındı. Suriye'deki ılımlı muhalefet liderleri hava bombardımanlarının DAEŞ'i değil, Özgür Suriye Ordusu ve diğer ılımlı grupları hedef aldığını iddia ederken, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 7 ülkeden Rus operasyonlarına ilişkin ortak açıklama geldi. 'Rusya'nın Suriye'deki son askeri faaliyetlerine ilişkin' yayımlanan ortak bildiriyi, Türkiye ile birlikte ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Katar ve Suudi Arabistan imzaladı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ortak bildiride Rusya'ya DAEŞ'i hedef almayan saldırılara son vermesi çağrısı yapılırken, saldırılara derhal son verilmesi gerektiği belirtildi. Bildiride, şu ifadelere yer verildi: Rusya Federasyonu'nun Suriye'ye askeri yığınağından ve özellikle Rus Hava Kuvvetleri'nin dünden beri Hama, Humus ve İdlib'de sivil kayıplara sebep olan ve hedef olarak DAEŞ'i almayan saldırılarından derin kaygı duyuyoruz. Gerilimi tırmandıran bu askeri faaliyetler, aşırıcılığın ve radikalleşmenin daha fazla körüklenmesinden başka hiçbir amaca hizmet etmeyecektir. Rusya Federasyonu'na, Suriye muhalefetine ve sivillere yönelik saldırılarına derhal son vermesi ve DAEŞ'le mücadele çabalarına odaklanması çağrısında bulunuyoruz.

SİNİRLİOĞLU -KERRY ZİRVESİ

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ise ABD'li mevkidaşı John Kerry ile görüştü. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmede Rusya'nın son müdahalesi de dahil, Suriye'deki gelişmeler değerlendirdi. DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerine ve terörizmle mücadeleye yönelik mutabakat teyit edildi. Görüşmede ayrıca, Kıbrıs müzakerelerindeki gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

MUHALİFLER: HUMUS'TA 36 SİVİL DAHA ÖLDÜ
Esad rejimini korumak için Suriye topraklarında hava saldırıları düzenlemeye başlayan Rusya, dün de ülkenin kuzeyindeki hedefleri bombalamaya devam etti. ABD'nin desteklediği ılımlı muhalifleri de hedef aldığı için eleştirilen Rusya dün "Saldırılarımız sonucu, bir DAEŞ karargâhı tamamen yok edildi. Ana hedefimiz Şam yakınlarındaki DAEŞ militanları" açıklamasında bulundu. Rusya'nın hava saldırılarının İdlib bölgesinde yoğunlaştığı belirtilirken, bölgeden aktaran Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, örgütün başkent ilan ettiği Rakka'daki saldırılarda 12 DAEŞ militanının öldürüldüğünü doğruladı. DAEŞ'in ağır kayıplar vermemek için Rakka'da cuma namazlarını iptal ettiği aktarıldı. Muhalifler ise, Humus'daki bombardımanlarda 36 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

'BİZ KİBARIZ, DAVETSİZ GİTMEYİZ'
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Militanların mevzilerine düzenlediğimiz hava saldırılarını Irak'a yayma niyetinde değiliz. Bize davet ve istek gelmedi" diye konuştu. Lavrov, "Bildiğiniz gibi biz kibar insanlarız, davet edilmeden gelmeyiz" diye ekledi. Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) ülkedeki siyasi sürece katılan muhalif grup olarak gördüklerini ifade eden Sergey Lavrov, ÖSO'nun terörist olmadığını kaydetti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver ise, Lavrov'un "Kürtlere silah sağlıyoruz" açıklamasını reddederek, "Rusya'nın Kürdistan bölgesine herhangi bir silah yardımı olmamıştır" dedi.

OPERASYONLAR EN AZ 4 AY SÜRECEK
Rusya Parlamentosu Duma'nın Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Suriye'de DAEŞ ve diğer "terörist" gruplara yönelik olarak dün başlattıkları hava saldırılarının "3-4 ay süreceğini" söyledi. Puşkov, hava operasyonlarının daha da yoğunlaşacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalifleri vurma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN