Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastaneye bomba

Afganistan'da Sınır Tanımayan Doktorlar'a ait hastane bombalandı. ABD savaş uçaklarının vurduğu söylenen hastanede 9'u sağlık çalışanı 16 kişi öldü. Doktorlar, "ABD'li yetkililere haber verdikten sonra bombalama 30 dakika daha sürdü" dedi

Giriş Tarihi: 4.10.2015
Hastaneye bomba
Afganistan'da pazartesi günü Taliban militanlarının kuşattığı Kunduz kentinin geri alınması için yürütülen operasyonlarda bir facia yaşandı. Ülkenin kuzeyindeki kentte bir hastane hava saldırılarının hedefi oldu. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) isimli kurumun sağlık hizmeti sunduğu hastanenin gece yarısı bombalanması sonucu 9 sağlık çalışanı öldü. İngiliz Telegraph gazetesine ismini vermeden konuşan MSF yetkilileri ise ölü sayısının 16 olduğunu kaydetti. Olay anında 105 hasta ile 85 personelin bulunduğu merkezde, 19'u MSF personeli olmak üzere 37 kişi de ağır yaralandı. Enkaza dönen hastanede hala onlarca kişinin kayıp olduğu belirtildi. Hastanede görev yapan farklı ülkelerden 10 doktorun hayatta olduğu öğrenildi. Bölgenin en donanımlı hastanesi olma özelliği taşıyan sağlık merkezine bombaları ABD uçaklarının attığı belirtildi. ABD uçakları ile NATO güçleri salı gününden bu yana Kunduz'un Taliban'dan geri alınması için Afgan güçlerine havadan destek veriyodu. Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Afganistan'daki ABD güçlerinin sözcüsü Albay Brian Tribus, 'hastanenin yanlışlıkla kendi güçlerince vurulmuş olabileceğini ve konunun incelendiğini' söyledi. Tribus, hastanenin vurulduğu sırada Amerikan jetlerinin bölgedeki "düşman unsurlara" yönelik hava saldırısı düzenlediğini sözlerine ekledi. NATO da hastanenin ABD uçakları tarafından "yanlışlıkla" vurulmuş olabileceğini duyurdu.

TEDAVİLER SÜRÜYOR
Afgan yetkililer Taliban'ın hastaneyi üs olarak kullandığını söylerken, doktorlar ne sağlık merkezinde ne de yakınlarda hiçbir Taliban militanının olmadığını aktardı. Sınır Tanımayan Doktorlar, bombalamanın ardından hastanenin neredeyse tamamının kullanılamaz hale geldiğini duyurdu. Ancak hayatta kalan doktorlar bombalama biter bitmez, ilk iş olarak yıkılmayan bölgeleri geçici olarak kliniğe dönüştürerek tedavilere devam etti. Hastanede, pazartesinden bu yana 400 kişi tedavi edilmişti.

KOORDİNATLAR BİLİNİYORDU
Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından yapılan açıklamada "Afgan güçleri de ABD ordusu da hastanenin koordinatlarını biliyordu. ABD ve Afgan güçlerini bilgilendirmemizin ardından hastanenin bombalanması 30 dakika boyunca devam etti" denildi.

MİLİTANLARA OPERASYON
Taliban militanları, Afganistan'ın Cevizcan vilayetinin 3 ilçesinde dün eş zamanlı saldırılar düzenledi. Çıkan çatışmalarda 22 militanın öldürülürken 4 güvenlik görevlisinin de hayatını kaybettiği bildirildi. Taliban sözcülüğü vilayetteki bir ilçeyi ele geçirdiklerini iddia ederken emniyet güçleri ise militanları Cevizcan'dan tamamen püskürttüklerini duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastaneye bomba
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN