sandığa gidiyor

'de bugün 9,7 milyon seçmen yeni hükümeti belirlemek için oy kullanıyor. leri PSD/CSD-PP koalisyonu kazanırsa, AB'de sert kemer sıkma politikaları uygulayıp iktidarda kalmayı başaran ilk iktidar olacak

Giriş Tarihi: 4.10.2015 12:47 Güncelleme Tarihi: 4.10.2015 13:51
Portekiz sandığa gidiyor
Ekonomik krizden dolayı son 4 yılı kemer sıkma politikalarıyla geçen 'de 9,7 milyon seçmen yeni hükümeti belirlemek için oy kullanmaya başladı.

Yerel saat 08.00'da 11 bin 800 sandıkta başlayan oy verme işlemi Portekiz'de 19.00'da ve Azor adalarında 20.00'da sona erecek.

Anketler iktidardaki merkez sağ koalisyonu olan Sosyal Demokrat Parti (PSD) ve Sosyal Demokrat Merkez-Halk Partisi (CDS-PP) ittifakının yüzde 35-38 bandında birinciliğe yakın olduğunu gösterirken yüzde 30 civarında desteğe sahip muhalefetteki Sosyalist Parti'nin (PS) iktidar hesabı için kararsızların oyunu alması gerekiyor. Genel lere 13 siyasi parti ve 3 ittifak katılıyor.

Portekiz Başbakanı ve PSD/CDS-PP lideri Pedro Passos Coelho sabah saatlerinde oyunu kullandıktan sonra "özgür ve yüksek katılımlı bir seçim olması" temennisinde bulundu.

Öte yandan Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva hafta sonunda yaptığı konuşmada herkese oy kullanmaları çağrısında bulundu. Silva, "Her seçim ülkemiz için önemlidir ama bu seçimler Portekiz'in geleceği açısından hususi önem taşıyan bir dönemde gerçekleşiyor. Ülkemiz çok büyük meydan okumalarla karşı karşıyadır ve herkesin sorumluluk göstermesi gerekmektedir. Oy kullanmak konusunda çekimser kalmak şimdiyi hiçe saymak ve geleceği terk etmektir" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Portekiz sandığa gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN