Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Avrupa'nın Erdoğan'a ihtiyacı var'

Giriş Tarihi: 5.10.2015 13:22 Güncelleme Tarihi: 5.10.2015 13:26
'Avrupa'nın Erdoğan'a ihtiyacı var'

Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı yayın politikasıyla bilinen İngiliz basını bu defa yazdıklarıyla şaşkınlığa sebep oldu. Guardian gazetesi, Ortadoğu'da yaşananlar ve Rusya'nın Suriye'yi vurmasına ilişkin yayınladığı yazıda, "Avrupa'nın Erdoğan'a her zamankinden daha çok ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

"Hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var"

Guardian gazetesi, Avrupa'ya göçmen akışı, IŞİD ve Rusya'nın Suriye'deki askeri operasyonları nedeniyle Avrupa'nın, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyacı olduğunu yazdı.

"Erdoğan'ı dışladılar"


Erdoğan'ın Avrupa ziyareti üzerine kaleme alınmış yazıda, "Avrupalı liderlerin son yıllarda, otoriter eğilimleri; yeni Osmanlı siyaseti, Washington ve Nato'ya uyum içinde hareket etmeyi reddetmesi nedeniyle Erdoğan'ı hemen hemen dışlanmış biri olarak gördüğünü" belirtiyor.
Ancak Tisdall, "Erdoğan'ın Brüksel ziyaretini gerçekleştirdiği bu günlerde, Avrupalı liderlerin acı bir şekilde durumun tersine döndüğünün farkında olduğu" belirtiyor.Tisdall bunun nedeninin, "eşi benzeri görülmemiş bir göçmen akışı, IŞİD teröristlerinin yarattığı tehdidin büyümesi ve Rusya'nın Suriye'deki askeri müdahalesi olduğunu" belirtiyor ve ekliyor:
"Avrupa'nın Erdoğan'a daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyacı var."
Tisdall göçmen krizi konusunda, "Erdoğan'ın göçle ilgili yardım etmeye hazır olup olmadığı Avrupa'nın karşılığında ne sunacağına bağlı olabilir" yorumunu yapıyor.

"Erdoğan'ın bakış açısıyla bu acil bir ihtiyaç"

Yazıda, Erdoğan'ın Rusya'nın Suriye'deki askeri müdahalesi konusunda Avrupa'yla aynı kaygıları paylaştığı belirtiliyor.
Analizde, "Erdoğan'ın Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölgelerle desteklenecek bir güvenli bölgenin kurulmasını savunageldiği, bu fikrin ABD ve İngiltere tarafından bloke edildiği ancak Rusya'nın hava saldırılarından sonra sivillerin yer değiştirebileceği ve Türkiye'ye akabileceği, Erdoğan'ın bakış açısından bunun güvenli bölgeyi daha acil bir hale getirdiği" belirtiliyor.
Tisdall Erdoğan'ın Avrupa ziyaretinde ayrıca, basın özgürlüğüne AB'den gelen eleştirileri durdurmak istediğini ve artan çatışma süreciyle ilgili de destek arayacağını belirtiyor.

Analizinde son bölümünde, "Erdoğan'ın peşinde fazla zaman harcamayacağı tek konu ise Türkiye'nin uzun dönemdir geciktirilmiş AB üyelik başvurusu" ifadesi yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Avrupa'nın Erdoğan'a ihtiyacı var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN