Esad: Bütün bölgenin yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayız

Giriş Tarihi: 5.10.2015 09:10
Esad: Bütün bölgenin yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayız

Suriye lideri, Rusya ve İran'la kurulacak koalisyonun başarılı olamaması halinde "Bir iki ülkenin değil, bütün bölgenin yok olması tehdidiyle karşı karşıyayız" dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Rusya ve müttefiklerinin askeri operasyonunun Ortadoğu'nun yok olmaktan kurtarılması için hayati önem taşıdığını söyledi. Esad, "Başarılı olmak zorunda. Aksi takdirde sadece bir iki ülkenin değil, bütün bölgenin yok olması tehdidiyle karşı karşıyayız" dedi.

İRAN TV'SİNE KONUŞTU

Batılı ve Arap ülkelerin Suriye'de ve Irakta sürdürdüğü hava saldırılarının faydalı olmadığını ve bu operasyonların terörü yaygınlaştırdığını söyleyen Esad, Suriye, Rusya ve İran'ın koalisyonuyla gerçek sonuçların alınabileceğini savundu. Beşşar Esad, İran'ın Khabar televizyonuna konuştu.

"1 YILDAN FAZLADIR SONUÇ ALAMADILAR"

Rusya ve Suriye uçaklarının hava saldırılarının IŞİD'e karşı mücadelede bir yıldan fazladır operasyonlar düzenleyen ABD öncülüğündeki koalisyondan çok daha başarılı olduğunu savunan Beşşar Esad, "Terörizme destek olan ülkeler terörle mücadele edemezler. Koalisyonda gördüğümüz gerçek bu. Bu yüzden 1 yıldan fazladır sonuç alamadılar. Aksine, terörizm coğrafi olarak yayıldı ve daha fazla kişiyi saflarına kattı" dedi.

"SURİYE HALKI KARAR VERİR"

Suriye'de siyasi geçiş sürecinde rolü tartışılan Beşşar Esad şöyle konuştu:
"Geçiş dönemi ve benzeri açıklamalarına dair şunu açıkça söyleyeyim, Suriye'nin geleceğine karar vermek hiçbir yabancı yetkiliye kalmadı. Gelecekteki siyasi sistem ve hangi bireylerin Suriye'yi yöneteceği konusuna Suriye halkı karar verir. Bu nedenle bu tür açıklamalar bizi ilgilendirmiyor."

RUSYA: 24 SAATTE 10 IŞİD HEDEFİ VURDUK

Hava saldırılarına devam eden Rusya ise pazar günü 20 uçuş yapıldığını ve eğitim kampları da dahil son 24 saatte 10 IŞİD hedefi vurulduğunu söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "Kontrol sistemlerini bozmayı boşardık. Organizasyonun destek hatlarına ve altyapısına ciddi hasar verdik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad: Bütün bölgenin yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN