Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez ülkelerinden Rusya'ya karşı-hamle

Rus uçakları, bahar aylarından beri mevzi kaybeden Esad'ın yanında savaşa dahil olunca, Körfez ülkeleri kolları sıvadı. Suriyeli muhaliflere yardımlar artırılacak

Giriş Tarihi: 5.10.2015
Körfez ülkelerinden Rusya'ya karşı-hamle
İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi Körfez ülkelerinin, Suriye'de operasyonlara başlayan Rusya'ya yönelik bir karşıhamle hazırlığında olduğunu yazdı. Suudi Arabistan ve Katar önderliğindeki güçlerin, sahadaki etkilerini ve sermayelerini Şam rejimine karşı savaşan muhalif grupları birleştirmek için kullanacağı iddia edildi. Rusya'nın sadece terör örgütü DAEŞ'i değil, uluslararası camianın desteklediği ılımlı muhalifleri de vurması bölgedeki güç dengelerini değiştirdi. Bahar aylarından beri stratejik kentlerini muhaliflere kaptıran Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Lazkiye'ye konuşlanan Rus uçakları sayesinde muhaliflere karşı üstünlük sağlamaya başlayınca Körfez ülkeleri harekete geçti. Ortadoğu uzmanı Ali Bekir "Suudi Arabistan'la Katar, Ahrar-u Şam ve Ceyşul İslam gibi büyük muhalif grupların koordineli hareket edebilmesi için çabalarını arttıracak" yorumunda bulundu. Guardian'ın analizinde, 'bu iki ülkenin, bölgedeki muhalifleri güçlendirecek sermayeye, politik güce ve bağlantılara sahip olduğu' belirtildi.

KRAL SELMAN ETKİSİ

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'nden Julien Barnes-Dacey "Yeni Kral Selman iddialı bir kişilik olduğunu gösterdi. Eğer İran'ın Suriye'deki etkisinin arttığını hissederse daha sert hamleler de görebiliriz" dedi. Yine de uzmanlar askeri müdahale ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor. "DAEŞ: Terör Ordusunun İçinde" adlı kitabın yazarı Hassan Hassan "Suud açısından bakıldığında, Yemen'in aksine Suriye meselesi 'ulusal güvenlik tehdidi' olarak algılanmıyor. Yemen'de halk Suud hegemonyasını uzun yıllardır kabul etmişti. Suriye'de İran etkisi daha yoğun" dedi.

RUS UÇAKLARINDAN 5 GÜNDE 60 SORTİ
Rus uçaklarının Suriye topraklarındaki operasyonları 5'inci gününde de aralıksız devam etti. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Rus jetlerinin son 24 saat içinde 20 sorti yaptığı, DAEŞ'e ait 10 hedefin bombalandığı belirtildi. Yetkililer, Suriye'deki toplam hava operasyonu sayısının ise 60'a ulaştığını duyurdu. Batı'nın da desteklediği ılımlı muhalifleri vurduğu için eleştirilen Rusya'nın saldırılarında dün en az 5 sivilin hayatını kaybetti. Rus yetkililer "Bombardımanların ardından 600 paralı asker mevzilerini terk etti" açıklamasında bulundu.

'YÖNÜNÜZÜ DEĞİŞTİRİN'
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı "kasap" şeklinde nitelendiren İngiltere Başbakanı David Cameron, dün yayınlanan röportajında "Rusya'ya yönünüzü değiştirin demek istiyorum. Eğer güvenli bir bölge istiyorsak, Esad'dan başka bir lidere ihtiyacımız var. Yönünüzü değiştirin, bize katılın ve DAEŞ'e operasyon düzenleyelim" ifadelerini kullandı. Cameron, BBC'nin röportajında Esad'ın varil bombalarıyla DAEŞ'ten daha fazla kişiyi öldürdüğünü ve evsiz bıraktığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez ülkelerinden Rusya'ya karşı-hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN