Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara-Moskova hattında 'jet' krizi

Giriş Tarihi: 6.10.2015
Ankara-Moskova hattında 'jet' krizi

Rusya'nın 30 Eylül'de başlattığı Suriye operasyonları kapsamında, Rus jetlerinin Türk hava sahasını art arda 2 kez ihlal etmesi iki ülke arasında gerilime neden oldu. Rusya "Navigasyon hatası" dedi

Geçtiğimiz cumartesi ve pazar günü Rus savaş uçaklarının Türk hava sahasını 2 kez ihlal etmesi Ankara ile Moskova arasında diplomatik kriz yarattı. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov iki defa Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı. Moskova ilk ihlale "Navigasyon hatası yaptık" açıklaması getirdi. Genelkurmay Başkanlığı dün bir açıklama yaparak iki Türk F-16'sının milliyeti tespit edilemeyen MIG-29 tipi uçak tarafından 5 dakika 40 saniye taciz edildiğini duyurdu. 3 Ekim saat 12.08'de yaşanan olayın Hatay'ın Yayladağı bölgesinin güneyinde gerçekleştiği ve bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16'nın önlemede bulunması üzerine Rus uçağının Türk hava sahasını Suriye'ye geçerek terk ettiği bildirildi.

MUHALİFLER RUSYA UÇAĞINI DÜŞÜRDÜ


Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un bakanlığa çağırılarak 'kuvvetle protesto' edildiğini duyurdu. Açıklamada, "Yaşanabilecek arzu edilmeyen bir hadiseden Rusya Federasyonu'nun sorumlu olacağı bildirilmiştir" ifadelerine yer verildi. Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleşen görüşmeye ilişkin SABAH'a bilgi veren Rus Büyükelçiliği yetkilileri önce Ankara'daki Rus Büyükelçiliği'ne nota verildiğini belirtti. Ankara, Rus yetkililerden ihlale ilişkin gerekçe istedi. Rus tarafı hava sahası ihlali için gerekçeyi "navigasyon (yön bulma) hatası" olarak açıkladı. Hava ihlaline ilişkin açıklama Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Askeri Ataşeliği'ne de iletildi. Ankara ise, Rusya'ya söz konusu ihlalin tekrar etmemesi uyarısında bulundu.


ABD: ÇOK ENDİŞELİYİZ
Ancak pazar günü Suriye sınırında ikinci bir kriz yaşandı. Rusya Türk hava sahasını ikince kez ihlal etti. Rus Büyükelçi Karlovikinci defa Dışişlerine çağırılarak ihlalden duyulan rahatsızlık iletildi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Şili'de katıldığı bir konferansta gazetecilere yaptığı açıklamada,Türkiye'nin, hava sahasını ihlal eden Rus uçağını vurma olasılığının bulunduğunu belirterek, "Bu konuda çok endişeliyiz. Bu tam da uyarıda bulunduğumuz türden bir şey" dedi.

'KURALLAR HERKES İÇİN GEÇERLİ'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçakları için "Türkiye'nin angajman kuralları ister Suriye ister Rusya ister başka bir ülke uçakları için olsun, geçerlidir. Türk Silahlı Kuvvetleri, net olarak talimatlandırılmıştır. Uçan kuş bile olsa, kim Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını ihlal ederse, gereken müdahalede bulunulur" dedi. Davutoğlu, NATO ülkelerinin son olayda Türkiye'nin yanında olduğunu da söyledi. Gündeme ilişkin soruları cevaplandıran Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın Türk hava sahasını ihlal etmesi ve seçim beyannamesine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Öncelikle Rusya'nın tavrına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu şunları söyledi: "Rusya'ya gerekli diplomatik girişimlerde bulunduk. Dışişleri Bakanımız, Rus Dışişleri Bakanı'nı aradı ve net olarak bir daha bunun tekerrür etmemesini söyledi."

NATO'DAN RUSYA'YA: İHLALLER TEKRARLANMASIN
NATO, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlalini sert bir dille protesto etti. NATO'nun hava sahasına yönelik ihlalleri ve baskınları kınadığı belirtilen yazılı açıklamada, Rusya'ya ait savaş uçağının Türk hava sahasını ihlali, "büyük tehlike arz eden sorumsuzca bir davranış" olarak nitelendirilirdi. Açıklamada Rusya'ya, ihlali derhal açıklaması ve gelecekte bu tür ihlallerin tekrarlanmamasının temin edilmesi için gerekli tüm tedbirleri alması çağrısı da yapıldı. NATO'nun güvenliğine ve müttefiklerin Türkiye ile güçlü dayanışma içinde olduğuna vurgu yapılan açıklamada Rusya'nın, Suriyeli muhalifleri ve sivilleri hedef alan saldırılarına derhal son vermesi, DAEŞ ile mücadeleye ve Suriye'deki çatışmanın siyasi geçişle çözüme kavuşturulması konusunda teşvik edici olmaya odaklanması istendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara-Moskova hattında 'jet' krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN