Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de o uzman birliğini Türkiye'ye gönderdi

Rus uçaklarının Türk sınırındaki ihlal ve tacizleri NATO tarafından yakından izleniyor.

Giriş Tarihi: 7.10.2015 23:47
ABD'de o uzman birliğini Türkiye'ye gönderdi

Amerikan Hava Kuvvetleri, düşen uçakların pilotlarını kurtarma konusunda uzman bir helikopter birliğini Diyarbakır'a askeri hava üssüne gönderdi.

BİRLİK GÖREVE BAŞLADI

Amerikan Hava Kuvvetleri Merkez Komutanlığı Diyarbakır Hava Üssü'ne küçük gruplar halinde askeri destek birlikleri göndermeye başladı. Düşman hava sahasında düşen uçakların pilotlarını bulma ve kurtarma konusunda uzman helikopter birlikleri, koalisyon güçlerinin Suriye'de yürüttüğü operasyonlara destek için göreve başladı.

Rus uçaklarının Türk hava sahasına yönelik ihlallerinin dikkatleri Suriye'de hava operasyonu düzenleyen müttefik güçlerine çevirdiği bir dönemde, konuyla ilgili açıklama NATO'da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı ve Amerikan Avrupa Komuta Merkezi Komutanı olan Orgeneral Phillip Breedlove'den geldi.

IRAK VE SURİYE İÇİN KONUŞLANDIRILDI

Amerika ve Türkiye'nin eski NATO müttefikleri oldukları kadar, Amerikan Hava Kuvvetleri'nin de Türk Hava Kuvvetleri ile ortak çalışma konusunda uzun bir geçmişinin olduğunu belirten Orgeneral Breedlove, söz konusu destek birliklerinin Irak ve Suriye'de yürütülen hava harekâtında personel kurtarma operasyonlarına katılmak amacıyla konuşlandırıldığını belirtti.

Amerikalı komutan, ''Diyarbakır Askeri Üssü'nde Türk hükümetinin misafiri olacağız. Bu bölgede sürekli bir Amerikan varlığı için bir planlamamız bulunmuyor'' sözleriyle görevlendirmenin sahada doğan ihtiyaçlar doğrultusunda yapıldığının altını çizdi.

Kaynak : Al Jazeera

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de o uzman birliğini Türkiye'ye gönderdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN