Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski ABD Büyükelçisi James Jeffrey: Rusya’nın Hatay’da uçması tesadüf değil

ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi James Jeffrey, Rusya’nın Hatay, Yayladağı bölgesinde hava sahası ihlali yapmasının tesadüf olmadığını ve Rusya’nın Hatay’ın etnik ve siyasi yapısı üzerinden Türkiye’ye mesaj verdiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 7.10.2015 16:32 Güncelleme Tarihi: 7.10.2015 17:24
Eski ABD Büyükelçisi James Jeffrey: Rusya’nın Hatay’da uçması tesadüf değil
Cumhuriyetçilere yakın Washington Institute'te kısa bir yazı kaleme alan Jeffrey, "3 Ekim'de gerçekleşen Rus ihlalini endişe verici yapan olayın gerçekleştiği yerin tarihi önemi. Etnik Arap ve Alevi nüfusun yoğun olduğu bu bölgenin Türkiye'ye katıldığını Esad yönetimi hiçbir zaman tanımadı. Suriye bu nedenle PKK'ya 1990'ların sonuna kadar destek verdi ve PKK lideri Abdullah Öcalan'I barındırdı. " dedi. Suriye'nin lideri olarak Beşar Esad'ın Alevi toplumunun da gayrı resmi liderliğini yaptığı iddiasında bulunan Jeffrey, "Rusya gibi tarihe ve tarihi iddialara takık Rusya gibi bir ülkenin bu tarihi bağları bilmemesi düşünülemez. Birisi bu uçuşların Hatay'da gerçekleşmesinin kasti olduğu sonucuna varabilir. " ifadelerini kullandı.

2008-2010 yılları arasında Ankara'da görev yapan eski büyükelçi, Rusya'nın bu uçuşlar ile Türkiye'nin Suriye politikasının sonucu olarak ağır bir bedel ödeyebileceği uyarısında bulunmuş olabileceğini belirtti. Jeffrey, "Putin 2008'de Doğu Avrupa'da yaptığı gibi Ortadoğu ile oynarken artık onun her motivasyonunu dikkate almak zorundayız" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski ABD Büyükelçisi James Jeffrey: Rusya’nın Hatay’da uçması tesadüf değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN