Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Nobel aldığımı ütü yaparken öğrendim'

"Çağımızın acıları ve cesaretini anıtlaştıran çok sesli eserleriyle" Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Belaruslu yazar Svetlana Aleksiyeviç "Haberi ütü yaparken telefonda öğrendim" dedi

Giriş Tarihi: 9.10.2015
'Nobel aldığımı ütü yaparken öğrendim'
Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi Belaruslu kadın yazar Svetlana Aleksiyeviç oldu. İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, düzenlediği basın toplantısında, 67 yaşındaki Aleksiyeviç'in "Çağımızın acıları ve cesaretini anıtlaştıran çok sesli eserleriyle" ödüle layık görüldüğünü açıkladı. Akademi sekreteri Sara Danius ise Aleksiyeviç'in büyük ve yaratıcı bir yazar olduğunu belirterek, Sovyetler Birliği ve sonrasındaki dönemde insanların ruh haritasını çıkardığını kaydetti. Sonuçların açıklanmasından sonra ilk röportajını İsveç televizyonuna veren yazar, telefon geldiği sırada evde ütü yapmakta olduğunu söyledi. "Evde ütü yapıyordum, Akademiden arayarak kazandığımı bildirdiler" diyen Aleksiyeviç, alacağı yaklaşık üç milyon lira ile ne yapacağı sorulduğunda ise "Bu para, daha fazla yazmama yardımcı olacak. Böylece kendi özgürlüğümü satın almış olacağım. Bir kitabı yazmak 5 ila 10 yılımı alıyor" dedi. 31 Mayıs 1948'de Batı Ukrayna'nın Ivano- Franviska kasabasında öğretmen çiftin kızı olarak dünyaya gelen Svetlana Aleksiyeviç, o dönemde Sovyetler Birliği'nin bir parçası olan Belarus'ta gazetecilik okudu. 1985'te yayımlanan ilk romanı "Savaşın Kadınsı Olmayan Yüzü"nde, II. Dünya Savaşı'nı bir kadının monologları üzerinden anlatan 67 yaşındaki yazar, dünya çapında iki milyondan fazla satan bu yapıtıyla uluslararası üne kavuştu. Aleksiyeviç, gazeteci yönünü de ustalıkla kullandığı eserlerinde Sovyetler Birliği ve sonrasındaki dağılma döneminde yaşanan trajedileri, 1986 Çernobil faciasını ve komünizmin çöküşüyle bunalıma girerek intihar eden kişileri işledi. Muhalif kimliği nedeniyle 2000'de ülkesini terk etmek zorunda kalan yazar, uzunca süre Berlin ve Paris'te yaşadı. Şu anda Belarus'un başkenti Minsk'te yaşamını sürdüren Aleksiyeviç, Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko'nun önde gelen muhaliflerinden biri olarak gösteriliyor.

TÜRKÇE'DE ALEKSİYEVİÇ
Aleksiyeviç'in eserleri birçok dile çevrildi. Türkçeye çevrilen eserleri arasında "Nazi İşgalinde Sovyet Kadınlar" ve "Çernobil'den Sesler: Nükleer Bir Felaketin Sözlü Tarihi" bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Nobel aldığımı ütü yaparken öğrendim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN