İranlı tuğgeneral Halep'te öldürüldü

Giriş Tarihi: 10.10.2015
İranlı tuğgeneral Halep'te öldürüldü

İran'ın Suriye'deki en üst düzey komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hemedani, Halep'te öldürüldü. DAEŞ'in öldürdüğü Hemedani, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin yardımcısıydı

İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Sınırdışı Operasyonlar Komutanı (Kudüs Gücü) General Kasım Süleymani'nin yardımcısı Tuğgeneral Hüseyin Hemedani, Suriye'nin Halep kentinde öldürüldü. İran Devrim Muhafızları Ordusu, "Suriye ordusuna danışmanlık yapan Tuğgeneral Hemedani, önceki akşam Halep'te öldürüldü" açıklamasıyla haberi doğruladı. Açıklamada İranlı komutanın terör örgütü DAEŞ tarafından öldürüldüğü iddia edildi. İran'ın Suriye'deki en üst düzey komutanı olan Tuğgeneral Hemedani, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimine destek vermek için İran tarafından Suriye'ye gönderilen Fatimiyyun ve Zeynebiyyun Tugayları ile Lübnan'daki Hizbullah örgütünün Suriye'de yürüttüğü operasyonların başındaki isim olarak biliniyordu. Tahran yönetimi uzun süredir Irak ve Suriye'deki askeri varlıklarını reddediyor. Ancak DAEŞ'in ilerlemesinin ardından İran'dan yapılan açıklamada "kutsal mekânları korumak, ülke ordularına ve gönüllü milislere askeri danışmanlık yapmak" gerekçesiyle bu bölgeye asker gönderdikleri kabul edilmişti. Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin Irak'ta sahada çekilen fotoğrafları basına yanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Reuters ajansında yayımlanan haberde Rusya'nın Suriye'deki saldırılarını planlayan isimler arasında Kasım Süleymani'nin de olduğu belirtilmişti. Haberde Süleymani'nin temmuz ayında Moskova'ya gittiği, burada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le gizli görüşmeler yürüttüğü hatırlatılmıştı.

EĞİT-DONAT BİTTİ
ABD yönetimi, DAEŞ'e karşı Suriye'deki ılımlı muhalifleri eğitmek üzere 500 milyon dolar bütçe ayırdığı eğit-donat programını sonunda bitirdi. New York Times'a konuşan bir yetkili, artık Ürdün, Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde muhaliflerin eğitilmeyeceğini; bunun yerine Türkiye'de, muhalif grup liderlerinin eğitimini kapsayan daha küçük bir merkez kurulacağını ifade etti. Bu arada ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), DAEŞ'le mücadele kapsamında Suriye'de taramadan geçirilmiş belirli muhalefet liderleri ile onların ünitelerine silah ve ekipman desteğinde bulunma kararı aldığını duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İranlı tuğgeneral Halep'te öldürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN