Nobel Barış Ödülü 'Tunus Baharı'na

Giriş Tarihi: 10.10.2015
Nobel Barış Ödülü 'Tunus Baharı'na

Nobel Barış Ödülü, 2011'deki Yasemin Devrimi'nin ardından Tunus'ta çoğulcu demokrasinin kurulmasına katkıda bulunan Ulusal Diyalog Dörtlüsü'ne verildi

Norveç Nobel Komitesi, senenin en merak edilen ödülü olan Nobel Barış Ödülü'nün sahibini açıkladı. Ödül, Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü'ne verildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Papa Francis, eski CIA ajanı Edward Snowden gibi popüler isimlerin aday olduğu ödülün Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü'ne verilmesi sürpriz olarak nitelendirildi. Açıklamada "Ulusal Diyalog Dörtlüsü, 2011'deki Yasemin Devrimi'nden sonra Tunus'taki çoğulcu demokrasinin inşasına yaptığı önemli katkılarından dolayı, 2015 Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştür" ifadeleri yer aldı. Açıklamada "Dörtlü, Tunus'ta büyük bir ahlaki otoriteyle barışçıl demokratik gelişmenin sağlanmasında hem arabulucu hem de itici güç olarak rol oynadı. Bu nedenle Nobel Barış Ödülü, tek tek kuruluşlara değil, dörtlüye verildi. Ödül her şeyden önce, büyük zorluklara rağmen ulusal bir kardeşlik için zemin hazırlayan Tunus halkını cesaretlendirmeyi amaçlamaktadır. Diğer ülkelerin Tunus'u örnek alması umulmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

BİRLİK 2013'TE KURULDU

Ulusal Diyalog Dörtlüsü; Tunus Endüstri, Ticaret ve Zanaatkarlar Birliği; Tunus Genel İşçi Sendikaları; Tunus İnsan Hakları Birliği ve Ulusal Barolar Birliği'nden oluşuyor. Birlik, 2013'te ülkedeki siyasi cinayetler ve belirsizlik ortamını sonlandırmak için kurulmuştu. 22 yıllık Zeynel Abidin bin Ali yönetiminin 2011'de son bulduğu Tunus'ta, Ulusal Diyalog Dörtlüsü'nün çabaları geçiş dönemine damga vurdu. Dörtlü, insan haklarını koruma ve demokratik yöntemlerin muhafazası konusunda aktif roller üstlendi. Komite, Ulusal Diyalog Dörtlüsü'nün sivil savaşın eşiğinde olan Tunus'ta, alternatif ve barışçıl bir siyasi süreç başlattığını vurguladı. Dörtlüyü oluşturan Tunus Genel İşçi Sendikaları'nın Genel Sekreteri Houcine Abassi "Gençlerimizin çabaları sayesinde ülkemiz yeni bir sayfa açmıştır. Bu ödülü demokratik Tunus şehitlerine adıyoruz" açıklamasında bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nobel Barış Ödülü 'Tunus Baharı'na
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN