Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PKK, ABD'nin yeni stratejisine hazırlanıyor

Obama'nın, eğit-donat programının planlandığı gibi işleyemediğini belirterek, "Bazı Kürt topluluklarıyla çalışarak bunu geliştirmenin yollarını arayacağız" demesi üzerine, PKK'nın Suriye kolu olan PYD, ABD'nin yeni Suriye stratejisine hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 12.10.2015 14:09 Güncelleme Tarihi: 12.10.2015 14:13
PKK, ABD'nin yeni stratejisine hazırlanıyor
PKK'nın Suriye'deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD) yakınlığıyla bilinen gruplar "Suriye Demokratik Güçleri" adı altında birleşti.

YPG sözcülerinden Polat Can, Twitter hesabında, PYD'nin askeri kanadı YPG ve YPJ, Suriye Arap Koalisyonu'nu oluşturan Ceyş el Suvar, Burkan el Fırat, El Sanadid, El Cezire Tugayları ve Süryani Askeri Konseyi'nin, "Suriye Demokratik Güçleri" oluşumu altında birleştiğini duyurdu.

"Suriye Demokratik Güçleri" adına yapılan açıklamada, "Ülkenin içinden geçtiği hassas dönem ve hızlanan siyasi ve askeri gelişmeler nedeniyle, Kürtleri, Arapları, Süryanileri ve tüm diğer unsurları içine alacak şekilde birleşmiş milli askeri güç kurulmalı. Suriye Demokratik Kuvvetleri, kendi kendini yöneten bir Suriye kuracak" ifadelerine yer verildi.

TALİMAT ESAD'DAN BOMBA PKK'DAN


-"Testlerden geçen Arap savaşçılar ve sadık Kürt güçler"

PYD'ye yakınlığıyla bilinen Kürt ve Arap grupların birleşerek oluşturduğu yeni kuvvet, ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye için geliştirdiği yeni yaklaşıma paralel olması nedeniyle dikkati çekti.

ABD Başkanı Barack Obama, 3 Ekim'de Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada eğit-donat programının planlandığı gibi işleyemediğini belirtmiş, "Bazı Kürt topluluklarıyla çalışarak bunu geliştirmenin yollarını arayacağız" demişti.

PKK BOZGUNA UĞRADI!

New York Times'ın 4 Ekim tarihli haberine göre de Obama'nın Suriye için yeni yaklaşımı, "Komutanları Amerikan güçlerinin güvenlik testlerinden geçen Arap savaşçılar ile savaşta etkinlileri ve sadakatleri halihazırda test edildiği için Washington'ın güvendiği Kürt güçlere" dayanıyor.

"Suriye Demokratik Güçleri"ni oluşturan gruplardan Ceyş el Tuvar, eğit-donat programından ayrıldıktan sonra Afrin ve Kobani'de PYD ile birlikte hareket ediyor.

PKK'DA BÜYÜK İSYAN!
PKK DAHA FAZLA DAYANAMADI!
El Sanadid ve El Cezire Tugayları, Haseke'de DAEŞ'e karşı rejim ve PYD ile ortak savaşıyor.

Burkan el Fırat, Kobani ve Tel Abyad'ta PYD ile ittifak yaparken, Süryani Askeri Konseyi, YPG'ye bağlı tugaylarla birlikte hareket ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK, ABD'nin yeni stratejisine hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN