Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stoltenberg: "Türkiye ihtiyaç duyarsa, NATO orada olacaktır"

Stoltenberg, savaşı uzatmakla suçladığı Rusya'yı, DAEŞ'le mücadelede yapıcı bir rol üstlenmeye çağırdı

Giriş Tarihi: 12.10.2015 20:08 Güncelleme Tarihi: 12.10.2015 22:31
Stoltenberg: Türkiye ihtiyaç duyarsa, NATO orada olacaktır
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Türk hava sahasını ihlallerinden endişe duyduklarını belirterek, ''Eğer Türkiye NATO'nun yardımına ihtiyaç duyarsa, NATO orada olacaktır'' dedi.

NATO Parlamenterler Asamblesi Norveç'te toplandı. Oturumda bir konuşma yapan Stoltenberg, bir kaç senedir büyük değişimlere şahitlik ettiklerini belirterek, ''Her gün yeni gelişmelerle dünyamız artık daha az tahmin edilebilir ve daha tehlikeli bir yer. Bu durum, hafta sonu Ankara'daki trajik saldırıda da kendini gösterdi. Saldırıdan etkilenenlere başsağlığı diliyorum'' diye konuştu.

"NATO'DAN ASKER TALEBİMİZ YOK"

- ''ENDİŞE DUYUYORUZ''


Rusya'nın Ukrayna ve Suriye'deki faaliyetlerine de değinen Stoltenberg, ''Rusya'nın Türk ve NATO hava sahanının ihlalinden, askeri yığınak, hava saldırıları ve güdümlü füze saldırılarından endişe duymaktayız'' ifadesini kullandı.

NATO: İHLALLER KAZA DEĞİL

Bölgedeki birçok ülke ve her bir NATO üyesinin DAEŞ'e karşı ABD öncülüğündeki saldırılara destek verdiğine dikkat çeken Stoltenberg, ''Rusya da DAEŞ'le mücadele yapıcı bir rol üstlenmeli. Esed rejimini desteklemek, yapıcı bir rol üstlenmek değil. Sadece savaşı uzatıyor'' şeklinde konuştu.

Suriye'de siyasi çözüme her zamankinden daha da fazla ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Stoltenberg, BM'nin çözüme dönük çabalarını desteklediklerini dile getirdi.

- ''TÜRKİYE, NATO'NUN YARDIMINA İHTİYAÇ DUYARSA, NATO ORADA OLACAKTIR''
NATO'nun uçak, gemi ve asker olarak Doğu'da gücünü artırdığını kaydeden Stoltenberg, ''Bu, Soğuk Savaş'tan beri ortak savunmamızdaki en büyük artış. Türkiye'yi koruyabildiğimiz gibi Doğu komşularımızı da koruyabiliriz. NATO'nun caydırıcılığı önemli ve gerçektir. Eğer Türkiye, NATO'nun yardımına ihtiyaç duyarsa, NATO orada olacaktır'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stoltenberg: "Türkiye ihtiyaç duyarsa, NATO orada olacaktır"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN