Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD savaş gemisini Güney Kıbrıs'a gönderdi!

Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonları sürerken, ABD Doğu Akdeniz’de önemli bir adım atıyor. Washington, önemli savaş gemilerinden birini Güney Kıbrıs’a yolluyor.

Giriş Tarihi: 13.10.2015 20:53 Güncelleme Tarihi: 13.10.2015 21:18
ABD savaş gemisini Güney Kıbrıs'a gönderdi!
ABD donanmasının 'The Arleigh Burke' sınıfı destroyeri USS Donald Cook, Güney Kıbrıs'ın Larnaka limanına demirledi. ABD bu ziyaretin önceden planladığını savunsa da Kıbrıslı Rum kaynaklar geminin Ada'ya gelişinin Rusya'nın Suriye hamlesinin ardından gerçekleşmesine dikkat çekti.

ABD donanmasının Avrupa-Afrika 6. Filosu'na bağlı USS Donald Cook'un, NATO ile müttefikleri arasındaki işbirliğinin yoğunlaştırılması için Güney Kıbrıs'a gönderildiğini belirtiliyor.

'GÜNEY KIBRIS'LA İŞBİRLİĞİMİZİ SÜRDÜRMEK İÇİN SABIRSIZLANIYORUZ'

USS Donald Cook'ın komutanı Charles E. Hampton ise geminin son 18 ay içinde ikinci kez Güney Kıbrıs'a geldiğine dikkat çekerek "Bölgedeki yakın müttefikimiz ile işbirliğimizi sürdürmek için sabırsızlanıyoruz. Güney Kıbrıslı dostlarımızla bölgenin genelinde barış ve istikrar için ortak çaba sarf ediyoruz" diye konuştu.

USS Donald Cook'un Güney Kıbrıs'a ziyareti, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ada'ya yapması beklenen ziyaret öncesine denk geliyor. Kıbrıs sorununu Doğu Akdeniz'deki güç dengesi çerçevesinde ele alan ABD, adadaki Türk-Yunan dengesinin gözetilmesine ve olası gerginliklerden kaçınılmasına büyük önem veriyor.

RUM YÖNETİMİ: ABD İLE DOSTLUĞUMUZ RUSYA'NIN ALEYHİNE DEĞİL

Son gelişmeleri değerlendiren Kıbrıs'ın Rum hükümet kaynakları, ABD ile Güney Kıbrıs arasındaki işbirliği ve dostluğun Rusya gibi üçüncü ülkelerin aleyhine olmadığı savundu. ABD gemisinin Larnaka Limanına demirlemesinin Suriye'deki gelişmelerle ilgisini görmezden gelmeyen yetkililer, Güney Kıbrıs'ın bölgede dengeleri gözeten bir istikrar unsuru olduğunu kaydetti.

ABD JETLERİNE RUSYA'DAN ENGEL

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD savaş gemisini Güney Kıbrıs'a gönderdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN