, 'den rahatsız

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, 'nin Güney Çin Denizi'nde silahlanmayı tırmandırmasından rahatsız olduğu açıklamasını yaptı.

Giriş Tarihi: 14.10.2015 19:31
Çin, ABD'den rahatsız
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, yaptığı günlük olağan basın toplantısında, ile Avustralya savunma ve dışişleri bakanlarının yaptığı 2+2 toplantılarını yakından takip ettiklerini belirtti.

Bazı ülkelerin, Güney Çin Denizi'nde "askeri kuvvetlerle gövde gösterisi yaptığını" savunan Hua, bu durumdan "ciddi kaygı" duyduklarını dile getirdi.

ABD SAVAŞ GEMİSİNİ GÜNEY KIBRIS'A GÖNDERDİ!Çin Dışişleri Sözcüsü, Çin ve bölge ülkelerinin, barış, huzur ve istikrarı sağlamak için verdiği çabalara saygı gösterilmesi gerektiğini belirterek, ABD'ye "tavır ve söylemlerinde dikkatli olması" çağrısında bulundu.

Silahlı kuvvetler ile yapılan gövde gösterilerinin bölgede askerileşmeyi tetiklediğine işaret eden Hua, "Çin bölgede silahlanma yarışı olmaksızın huzur, barış ve istikrarın sağlanmasından yanadır" diye konuştu.

RUSYA'DAN SONRA ÇİN'DEN SURİYE KARARIHua, Çin gemileri ve çevrenin güvenliğini sağlamak maksadıyla bölgeye "sınırlı sayıda askeri güç göndereceklerini" sözlerine ekledi.

ABD Savunma Bakanı Ash Carter, dün "ABD ordusu, uluslararası hukukun izin verdiği ölçüde her yere gider ve buna tartışmalı Güney Çin Denizi de dahil" açıklamasını yapmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin, ABD'den rahatsız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN