Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman İstihbaratı sadece NSA için dinleme yapmamış

Giriş Tarihi: 15.10.2015 11:03
Alman İstihbaratı sadece NSA için dinleme yapmamış

NSA için dinleme yapması ile gündeme gelen Alman İstihbaratının 'dost' ülkeleri kendisi için de dinlediği ortaya çıktı

Almanya Dış İstihbarat Servisi (Bundesnachrichtendienst) BND, yeni bir dinleme skandalıyla gündemde. Son olarak yıllarca Avrupa ülkelerine yönelik ABD istihbarat örgütü NSA adına dinleme yaptığı ortaya çıkan BND'nin, dost ülkeleri sadece NSA adına değil, aynı zamanda kendi adına da dinlediği ortaya çıktı.

Spiegel Online'ın bildirdiğine göre BND, 2013 yılı sonlarına kadar, AB büyükelçilikleri ve diğer önemli merkezler ile kimi partner ülkelere yönelik casusluk yaptı. Dinlenen ülkeler arasında ABD ve Fransız makamları da yer aldı. 2013 yılı sonbaharında dinleme durdurulana kadar, binlerce kelime üzerinden arama yapılarak bilgi toplanıldı.

Spiegel Online başta olmak üzere Alman basınında yer alan haberlerde, BND'nin dost ülkeleri de dinlediğine dikkat çekildi.
Federal Meclis'in istihbarat servislerini kontrol etmekle sorumlu Parlamento Kontrol Komitesi'ne dün akşam bilgi verildiği aktarılan haberlerde, tam sayı verilmemekle birlikte, dinlenen anahtar kelimelerin sayısının dört basamaklı bir sayıya ulaştığı belirtiliyor.
Parlamenterlere dayandırılan ifadelerde ise, BND'nin yaptıklarından başbakanlığın da haberi olduğu ancak gizlendiği öne sürülüyor.
Parlamento Kontrol Komitesi'nin BND'nin Pullah'ta bulunan merkezine heyet göndererek, dinlenen anahtar kelimelerin listesini kontrol edeceği ve çalışanlarla görüşeceği belirtiliyor.

BND'nin, Bad Aibling'deki dinleme merkezinden Fransa ve Avrupa'daki birçok hedefi Amerikan istihbarat örgütlerinden NSA adına izlediği ve ABD adına Avrupa şirketlerine yönelik casusluk faaliyeti yürüttüğü anlaşılmıştı.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) kendisine ait cep telefonlarını dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından, 2013 yılında, "Dostlar arasında dinleme olmaz" diyerek tepki göstermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman İstihbaratı sadece NSA için dinleme yapmamış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN