Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ya gözlemci önerisine 'den tepki

, 'nın Kudüs'teki ve diğer kutsal mekanlara uluslararası gözlemcilerin gönderilmesine yönelik önerisine tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 18.10.2015 14:48
Mescid-i Aksa'ya gözlemci önerisine İsrail'den tepki
'in, 'nın liler ile İsrailliler arasında yaşanan gerginlikler üzerine Kudüs'teki ve diğer kutsal mekanlara uluslararası gözlemcilerin gönderilmesine yönelik önerisine tepki gösterdiği bildirildi.

İsrail devlet radyosunun siyasi kaynaklara dayandırdığı haberinde, İsrail hükümeti ve muhalefet partilerinin, Fransa'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi François Delattre tarafından Kudüs'teki Mescid-i Aksa ve diğer kutsal mekanlara uluslararası gözlemcilerin gönderilmesi için 'ne sunduğu öneriye şiddetle karşı çıktığı belirtildi.

Haberde, Fransanın söz konusu girişiminin "Filistin terörüne ödülden başka bir şey olmadığı ve boşa çıkarılması için İsrail'in ABD'yle çalışmalar yürüttüğü" ifade edildi.

Yediot Ahranot gazetesine göre, İsrail Evimiz Partisi Genel Başkanı Avigdor Liberman da Fransa'nın söz konusu önerisiyle ilgili "İsrail'in bunu kabul etmesi mümkün değil. Uluslararası arenadaki rolü gerileyen Fransa, bizim üzerimizden Arap ve Müslümanları razı etmeye çalışıyor" dedi.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, cuma günü New York'ta BM tarafından, Mescid-i Aksa'ya uluslararası gözlemcilerin gönderilmesi için öneri sunmuştu.

Yahudi yerleşimciler, geçtiğimiz ağustos ayı içinde Nablus'ta Devabişe ailesinin evini kundaklamış olay sebebiyle anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken olaydan yalnızca 4 yaşındaki diğer çocukları sağ kurtulmuştu. Söz konusu olayla başlayan gerginlik, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla giderek tırmanmış, ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle çatışmalar ciddi boyutlara ulaşmıştı.

İsrail'in bu ayın başından beri Batı Şeria, Kudüs ve Gazze'de düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 43'e yükseldiği açıklanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mescid-i Aksa'ya gözlemci önerisine İsrail'den tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN