Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'ye Rum tarafından onay çıkmadı

Rum Kesimi Türkiye ile müzakere başlıklarının açılmasına onay vermediğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 19.10.2015 12:12 Güncelleme Tarihi: 19.10.2015 14:49
Türkiye'ye Rum tarafından onay çıkmadı

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı, AB'nin Türkiye ile dondurulan başlıklarının açılmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışını gerçekleştirdiği ve KKTC'yi kangren haline gelmiş bir sorundan kurtaracak olan KKTC Su Temin Projesi adanın Güneyini yani Kıbrıs Rum Kesimi'ni rahatsız etmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyareti, AB'ye katılım müzakerelerinde dondurulan fasılların yeniden açılmasını gündeme getirdi.

MERKEL NE DEMİŞTİ

İstanbul'da dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin AB ile müzakerelerinde 17. fasıl olan Ekonomi ve Parasal Politikalar faslını açmak istediklerini söylemişti.

Türkiye'nin AB ile müzakerelerde ilerleme sağlamasına Almanya'nın yardımcı olmaya hazır olduğunu belirten Merkel, "Almanya 17'inci faslın açılması için hazır. 23 ve 24'üncü fasıllar içinde hazırlıklar yapıyor. Bunun detaylarını konuşabiliriz" şeklinde konuşmuştu.

RUM KESİMİNİN İKNA EDİLMESİ

Angela Merkel, yeni fasılların açılmasıyla ilgili Kıbrıs Rum kesimini nasıl ikna edecekleri yönündeki soru üzerine Almanya'nın fasılların açılışına destek vereceğini ve 17 faslın açılmasını temin etmeye çalışacaklarını vurgulamıştı.

AVRUPA BİRLİĞİ BEŞ FASLI AÇSIN

Ayrıntılar geliyor...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye Rum tarafından onay çıkmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN