Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AP Başkanı Schulz'dan Türkiye'ye vize müjdesi

Türkiye'ye vize kolaylığı sağlanması gerektiğini savunan Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz, Türkiye'ye güvenli ülke statüsü verilmesinin de doğru bir karar olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 20.10.2015 13:53 Güncelleme Tarihi: 20.10.2015 14:21
AP Başkanı Schulz'dan Türkiye'ye vize müjdesi

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye'nin mültecilere yönelik yaptıklarını övdü. Rheinische Post (RP) gazetesine konuşan Schulz, Türkiye'nin mültecilere birçok Avrupa ülkesinden daha iyi baktığını söyledi. Gazetenin "Mülteci akınını frenlemesi için, Avrupalıların Erdoğan ile iyi ilişkiler kurmaya çalışması doğru mu? sorusuna, Türkiye'nin mülteci sorununun çözümünde anahtar ülke olduğunu belirterek yanıt verdi. Schulz, "Türkiye'de şu anda 2,5 milyon mülteci yaşıyor. Bu nedenle Türkiye ile birlikte çalışmaya mecburuz" ifadelerini kullandı.

FRANSA'DAN TÜRK VATANDAŞLARINA 48 SAATTE VİZE

AB İLE VİZE SERBESTLİĞİ MASAYA GELİYOR

Martin Schulz, "Mültecilere Türkiye'de yeterince iyi bakılıyor mu?" sorusuna ise, şu yanıtı verdi:

TÜRKİYE'DE MÜLTECİLER GÜVENDE


"Türkiye, mültecilerin bakımı konusunda birçok AB ülkesinden daha iyi. Türkiye şu anda kamplarda 600 bin dolayında mülteciye örnek olacak bir şekilde bakıyor. Türkiye'nin Suriye sınırında bulunan 103 bin nüfuslu Kilis'te, 125 bin mülteci bulunuyor ve her aile insan onuruna yakışır bir şekilde barındırılmaya çalışılıyor. Burada hatta ilk ve orta dereceli okullar mevcut. Türkiye, bugüne kadar mültecilere 7 milyar dolar harcadığını belirtiyor. Şimdi Avrupa'dan 3 milyar mali destek istiyor. Ben Türkiye'ye mali yardım yapılmasını doğru buluyorum. Aynı şekilde vize kolaylığı ki, iş dünyası için de önemli ve Türkiye'ye güvenli ülke statüsü verilmesi de aynı şekilde doğru bir karar. Suriyeli mülteciler Türkiye'de güvende."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AP Başkanı Schulz'dan Türkiye'ye vize müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN