Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da sığınmacı krizi

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier: - "Sığınmacı hareketlerine bakıldığında zamanın tükendiğini herkes biliyor. 'daki hiçbir ülke, Almanya da dahil, tek başına bunu kaldırmaya gücü yok" - Finlandiya Dışişleri Bakanı Soini: - "Rusya'nın sorunu artırmak için değil, çözümün bir parçası olarak etkisini göstermesini ümit ediyoruz"

Giriş Tarihi: 21.10.2015 16:59 Güncelleme Tarihi: 21.10.2015 17:05
Avrupa'da sığınmacı krizi
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, 'daki hiçbir ülkenin sığınmacı yükünü tek başına kaldıramayacağını söyledi.

Steinmeier'in Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Avrupa'ya gelen sığınmacılar konusunda ortak bir çözüm bulunması gerektiğini yineleyen Steinmeier, bu konuda hiçbir ülkenin sorumluluktan kaçamayacağını kaydetti.

"Sığınmacı hareketlerine bakıldığında, zamanın tükendiğini herkes biliyor. Avrupa'daki hiçbir ülke, Almanya da dahil, tek başına bunu kaldırmaya gücü yok. Son zamanlarda doğru yönde gideceğimiz konusunda atılan adımlar oldu. Bu adımlar arasında iki taraflı yaptığımız ve özellikle AB Komisyonu'nun Türkiye ile görüşmeleri sürüyor" diyen Steinmeier, bu konuda daha yakın işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu ve görüşmelerde hızlı sonuç alınması gerektiğini ifade etti.

İran ve Suudi Arabistan'ı ziyaret ettiğini anımsatan Steinmeier, iki ülkenin de çıkarlarının birbirine hala çok zıt olduğunu dile getirdi.

Steinmeier, Suriye'deki çatışmaları yumuşatmak ve siyasi çözüme doğru yol almak için ABD ve Rusya, derin görüş ayrıkları bulunan İran ve Suudi Arabistan gibi partnerler ve tüm tarafların bir masaya oturmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

HALEPTE Kİ ÇATIŞMALAR

Çatışmaların yaşandığı yönünde bugün Halep'ten gelen haberleri büyük endişeyle karşıladıklarını ifade eden Steinmeier, "Rusya, Suriye'ye istikrar getirilmesine katkı sağlamak için gerçekten ciddi olduğunu düşünüyorsa bu, askeri saldırıyla binlerce insanın ülkeden ayrılmasını zorlamakla başarılı olunmaz" diye konuştu.

Steinmeier, Suriye'nin bir devlet olarak kalması için perspektiflerin de gelişmesi gerektiğini kaydetti.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Soini de Halep'teki gelişmelerin sığınmacı krizini daha da derinleştireceğini söyledi.

Suriye'de ortak bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Soini, "Rusya'nın sorunu artırmak için değil, çözümün bir parçası olarak etkisini göstermesini ümit ediyoruz" dedi.

Soini, Suriye konusunda herkesle müzakere etmeye hazır olduklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da sığınmacı krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN