Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad'lı geçiş zirvesi yapılacak

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 5 ülkeye Suriye zirvesi teklif etti. ABD, "Esad'lı geçişi" öneriyor. Ankara, teklif için "izliyoruz" yorumunu yaptı

Giriş Tarihi: 21.10.2015
Esad'lı geçiş zirvesi yapılacak
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, aralarında Türkiye ve Rusya'nın da olduğu 5 ülkenin Suriye konusunu görüşmek üzere bir araya geleceğini söyledi. Gör��şmenin bu hafta Avrupa'da gerçekleşmesinin planlandığını belirten Kerry, zirveye Türkiye, Rusya, Suudi Arabistan ve Ürdün'ün katılacağını bildirdi. Kerry'nin zirve teklifinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Moskova'da gerçekleştirdiği görüşmede 'Esad'lı bir geçiş sürecine' ilişkin görüşmesinin hemen ardından gerçekleşmesi dikkat çekti. Erdoğan'ın Moskova ziyaretinde, iki liderin Esad'lı bir geçiş sürecine ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu ve konunun 'rejim değişikliğini tartışan 9 ülkenin' gündeminde olduğu belirtilmişti.

"DAEŞ, PKK VE ESAD REJİMİ ANLAŞTI"


RUSYA: OLUMLU BAKIYORUZ

Kerry'nin teklifini aldıklarını belirten ve zirveye ilişkin SABAH'a bilgi veren Rus kaynaklar, ABD ile her gün temasta olduklarını belirtti. Rus kaynaklar, olumlu baktıkları zirveyi 'daha geniş katılımlı toplantılara hazırlık olarak' gördüklerini kaydetti. Rus kaynaklar, "Böyle görüşmelere her zaman açığız. Bizim de daha önce bu tip çabalarımız olmuştu ancak Türkiye, ABD, Suudi Arabistan ve İran'ın olduğu daha geniş bir formatta. Gruplar halinde görüşmelerden sonra daha geniş katılımlı bir zirve olabilir" dedi. Öte yandan, Kerry'nin teklifi Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'na da götürdüğü ve Ankara'nın teklifi değerlendirmeye aldığı öğrenildi. Diplomatik kaynaklar teklife ilişkin 'izliyoruz' yorumunda bulundu. Olumlu yanıt verilmesi durumunda, 5'li zirvenin Kerry'nin Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yapacağı görüşmenin ardından gerçekleşmesi bekleniyor. Zirve, dışişleri bakanları seviyesinde gerçekleştirilecek.

RUSYA HAVADAN ESAD KARADAN VURUYOR


RUSYA'NIN SALDIRILARINDA 370 KİŞİ ÖLDÜ

Rusya'nın 30 Eylül'de başlattığı Suriye'deki hava saldırılarının bilançosu açıklandı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin verilerine göre Rusya'nın operasyonlarında toplamda 370 kişi öldü. Hayatını kaybedenlerin 127'si sivil olurken, 191 muhalif savaşçının da öldüğü belirtildi. Rus operasyonlarında 52 DAEŞ militanı da öldürüldü.

TÜRKİYE'DEN YARDIM İSTEDİLER
Suriye sınırında Ağustos 2014'te kaçırılan Lübnan askerlerinin aileleri, Türkiye ve Katar'dan yardım talep etti. Beyrut'taki Başkanlık Sarayı yakınında çadır kurarak eylem yapan askerlerin yakınları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'ye çocuklarının bulunması için yardım çağrısı yaptı.

6 AY FORMÜLÜ
Türk yetkililer isimlerinin gizli kalması koşuluyla Suriye krizi hakkında bilgi verdi. Buna göre Obama, 28 Eylül'de görüştüğü Putin'e "Esad'lı geçiş planı" sundu. Plana göre Esad, "sembolik cumhurbaşkanı" olarak 6 ay göreve devam edecek, ardından gidecek. Türkiye, Esad'lı geçişin 6 aylık sembolik bir cumhurbaşkanlığı ile sınırlı kalmasını istiyor. Esad'ın orduyu kontrol etmemesi, tüm kurumların geçiş hükümetine bağlanması gerektiğini vurguluyor. Esad'ın geleceğine bu hükümetin karar vermesini istiyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner de "Biz, Esad geçiş sürecinin bir parçası olamaz demiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'lı geçiş zirvesi yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN