Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polonya Devlet Başkanı'ndan şok açıklama

Giriş Tarihi: 21.10.2015 18:36 Güncelleme Tarihi: 21.10.2015 19:17
Polonya Devlet Başkanı'ndan şok açıklama

Polonya Devlet Başkanı Andrey Duda, 2. Dünya Savaşı öncesinde Polonya bağlı olan, günümüzde ise Ukrayna sınırlarında kalan Lviv, Ternopil, Ivano-Frankivsk, Volın ve Rivne bölgelerini ‘gönüllü olarak’ iade etmesini istedi.

Devlet kanalı TVP1'de yayınlanan bir programa katılan Duda, Polonya vatandaşlarını, Ukrayna'nın zulüm ve aşağılamalarına maruz kalan soydaşlarının yaşadığı eski Polonya topraklarını geri almak için savaşmaya hazır olmaya çağırdı.
RUSYA-ABD ANLAŞTI

'TÜM VATANDAŞLARIMIZ SAVAŞA HAZIR OLMALI'

"Eğer modern Ukrayna, SSCB'nin eylemlerini kınıyorsa, o zaman 1939'a kadar Polonya'ya ait olan toprakları da gönüllü olarak geri vermeli" ifadesini kullanan Duda, Lviv, Ternopil, Ivano-Frankivsk, Volın ve Rivne'yi (2. Dünya Savaşı öncesinde Polesya, Galiçya ve Volini adlarını taşıyan bölgeler) geri alabilmek için çalışma başlattıklarını açıklayarak, tüm Polonya halkından destek istedi.

Polonya lideri, "Her vatandaşımız, üzerinde çok sayıda Polonyalının yaşadığı ve savunmamıza ihtiyaç duyan topraklarımızı geri almak için savaşmaya hazırlıklı olmalı" diye konuştu.
UÇAKLARDA TÜRBÜLANS SONRASI

'KİEV SSCB'Yİ KINIYOR AMA KAZANDIRDIKLARINI İADE ETMİYOR'

Polonyalı milliyetçiler, Ukrayna sınırında: 'Faşist gördün mü, öldür!'
Duda'nın açıklamasına destek veren programın sunucusu Elizabet Yaroviç de "Mevcut Ukrayna yönetimi, Sovyetler Birliği yüzünden acılar çektiğini söylüyor ama aynı zamanda 'Sovyet işgali' sayesinde kazandığı toprakları geri vermiyor" yorumunu yaptı.

2. Dünya Savaşı'ndan sonra Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti sınırlarına geçen eski Polonya toprakları, Kiev ile Varşova arasında anlaşmazlık yaratıyor. Polonyalı 'Kresy Wschodnie' (Doğu Sınırları) adlı sivil toplum hareketi, Ukrayna'nın batısında yer alıp eskiden Polonya vatandaşlarına ait olan mülklerin iadesi için nisan ayından bu yana hukuk mücadelesi veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polonya Devlet Başkanı'ndan şok açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN