Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efsane filmin geleceği bizim dünümüz oldu

30 yıl önce senaryosunu Bob Gale ve Robert Zemeckis'in yazdığı 'Geleceğe Dönüş' filminde ana karakterlerin zaman yolculuğu yaptığı 20 Ekim 2015 tarihi artık dünde kaldı. Peki o günden bugüne neleri icat ettik?

Giriş Tarihi: 22.10.2015
Efsane filmin geleceği bizim dünümüz oldu
Bundan 30 sene önce senarist Bob Gale ve Robert Zemeckis'in hikâyesini yazarak filme uyarladığı Geleceğe Dönüş serisinin 1989'daki ikinci filminde ana karakter Marty McFly ile doktor Emmett Brown'ın; DeLoran marka özel arabalarıyla 26 yıl ileriye giderek ulaştığı 21 Ekim 2015 tarihinin gerçeği dün yaşandı. Dünya basını da, filmde anlatılan 2015 senesi ile gerçek 2015'in arasındaki farkları kıyaslayan birtakım derlemelerde bulundu. Konuya dair Fransız Liberation gazetesine konuşan Silikon Vadisi girişimcisi Peter Thiel, "Bilim dünyasının 2011 yılı için uçan otomobiller hayal ettiğini; fakat bunun yerine sosyal medyada 140 karakterimizin olduğunu" belirtti. Buna karşın filmin işaret ettiği teknolojik gelişmelerin kısmen başarıldığını söyleyen dijital proje CEO'su Chris Averill, modern toplumların bir yandan da teknoloji konusunda çok tedbirli hale geldiğini anlattı.

AKILLI GÖZLÜK VE GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞMEYİ İCAT EDEBİLDİK
'Geleceğe Dönüş' serisinde hayali kurulan teknolojik gelişmelerden bazıları günümüzde kullanılmaya başlandı.
AKILLI GÖZLÜKLER: Filmde gelecek zamanın getireceği bir icat olarak gösterilen akıllı gözlükler, Google'ın 2013'te ürettiği fotoğraf ve video çekebilen akıllı gözlük projesiyle gerçekleşti. 3 boyutlu filmler ve yüz tanıma sistemi de artık bir hayal değil.
VÜCUT HAREKETLERİYLE VİDEO OYUNU OYNAMA: Filmde bazı oyunların vücut hareketlerini kullanarak oynanması konsol firmalarının geliştirdiği teknolojilerle artık mümkün.
GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME: Marty'nin gelecek zamanda video görüşme yapması artık kimse için fantezi değil.

FİLMDE HAYALİ KURULUP HâLA YAŞAMIMIZA
Uçan kaykay: Filmdeki uçan kaykay teknolojisi günümüzde henüz kullanılmıyor. Her ne kadar Lexus firması, uçan kaykay tasarımına dair bir tanıtım videosu yayınlamış olsa da, uçan kaykay henüz üretilemedi.
Uçan araba: Bu da hala yaşamımıza girmeyen teknolojiler arasında.
Ölçüleri değişen giysiler: Giyen kişinin vücut ölçülerini alan giysiler henüz yok.

AVUSTRALYA POLİSİNDEN GELECEĞE DÖNÜŞ KUTLAMASI
Avustralya polisi 21 Ekim 2015 tarihi için ilginç bir kutlama yaptı. Dün günün ilk saatlerinde şaka olarak hazırlanan bir anonsla polis birimlerinin artık uçan kaykaylarla sokaklarda dolaşacak olduğunu duyuran Queensland Emniyet Müdürlüğü, ilk uçan kaykaylı timin bir kaza mahalline gittiğini ifade etti. Duyuruda, kazanın olduğu bölgedeki aracın şoförüne ait ehliyetin süresinin 30 sene önce dolduğunu belirten polis, sürücülerin kaza yapan arabadan indikten sonra yakınlarda kola içmek istediğini söyleyince ihbarın gerçek olmadığı ve Geleceğe Dönüş filmine ithaf edildiği anlaşıldı. Facebook'ta paylaşılan sahte anons 11 binden fazla beğeni aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsane filmin geleceği bizim dünümüz oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN