Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklar 3 yaşını dolduramıyor

Federasyonu Yakutistan Cumhuriyeti'nde bilinmeyen bir genetik hastalığa yakalanan 16 çocuktan 14'ü yaşamını yitirdi.

Giriş Tarihi: 23.10.2015 14:04
Çocuklar 3 yaşını dolduramıyor
Federasyonu Yakutistan Cumhuriyeti'nde 14 çocuk genlerinde mutasyona yol açan ve daha önce bilinmeyen bir genetik hastalıktan dolayı öldü. Hastalığı tespit eden bilim insanlarına göre bu genetik hastalık çocukların 3 yaşını doldurmadan öldürüyor. Genetik sorunlardan kaynaklanan hastalığın tedavisi konusunda herhangi bir ilerleme sağlanamadı.

16 ÇOCUKTAN 2'Sİ HAYATTA KALDI

Ölümcül hastalığı bulan Kuzey-Doğu Federal Üniversitesi Genetik Tıp laboratuvarı başkanı Nadejda Maksimova toplamda 16 çocuğa hastalık teşhisi konulduğunu ve bunlardan sadece ikisinin hayatta kalabildiğini belirtti. Bilim insanı ayrıca, nadir gerçekleşen mutasyonun ayrıntılı bir şekilde analiz edilebilmesi için uzmanların farklı ırklardan yaklaşık 1000 kişi üzerinde araştırma yapmak zorunda kaldıklarını belirtti.

"ENZİMLERİN TAŞINMASI KOLAY DEĞİLDİ"

Laboratuvar analizleri için Moskova'ya örnek göndermenin kendileri için büyük başarı olduğunu belirten Maksimova, "Enzimlerin zarar görmemesi için bir vakum konteynerinin içinde sarsılmalardan korunarak taşınması kolay değildi." şeklinde konuştu.

Hayatta kalan çocuklardan birisinin ailesi çocuklarını Japonya'da tedavi ettirebilmek için yardım kampanyası başlattı. Rusya yasalarına göre analiz için yurt dışına tıbbi örnek göndermek yasak. Hastanın kendisinin tedavisi için yurt dışına çıkmasının önünde yasal bir engel bulunmuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklar 3 yaşını dolduramıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN