Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Esad yakında görevi bırakacak"

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın yakın zamanda görevi bırakacağını duyuracağı bir açıklama yapmayı kabul ettiği iddia edildi.

Giriş Tarihi: 23.10.2015 11:10 Güncelleme Tarihi: 23.10.2015 13:47
Esad yakında görevi bırakacak

Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana ilk yurt dışı ziyaretini başkent Moskova'ya gerçekleştiren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'in yakın zamanda önemli bir açıklama yapacağı iddia edildi.

SURİYE'DE SONA MI GELİNDİ-TIKLAYIN

Esad'in Rusya lideri Vladimir Putin'le yaptığı görüşmenin perde arkasına ulaşan Rus Kommersant gazetesi, Suriye Devlet Başkanı'nın yapacağı açıklamayla Suriye'deki krizin gidişatını değiştirebileceğini kaydetti.

SINIRDA ASKERİ TATBİKAT

3 SAAT GÖRÜŞTÜLER

Kommersant, Esad'in Putin'le 3 saat süren görüşmesinin ardından yakın bir zamanda açıklama yapmayı kabul ettiğini yazdı. Gazeteye göre Esad açıklamasında, ülkesindeki krizin siyasi yolla çözülmesi için uzlaşmayı kabul ettiğini, bu amaçla yakın zamanda iktidarı devredeceğini söyleyecek.


ESAD'A ''MASAYA OTUR'' BASKISI YAPTI
Esad'in Moskova'da "askeri operasyonların ardından siyasi çözüme geçilmesi" yönünde yaptığı vurgu, iktidarı belli bir vadede bırakması seçeneğini öne çıkarıyor. Putin'in çözüm için Esad'a 'tüm muhaliflerle masaya oturması' konusunda baskı yaptığı da iddia ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Rusya'nın ABD'ye Esad'ın 6 aylık siyasi geçiş sürecinin ardından görevi bırakmasını öngören bir plan sunduğu, plana Washington'ın yanı sıra Türkiye'nin de onay verdiği öne sürülmüştü.

Bu arada Beyaz Saray, 'kendi halkına karşı kimyasal silah kullanan Esad'in Moskova'da kırmızı halı ile karşılanmasını, Rusya'nın da hedef olarak gösterdiği Suriye'deki siyasi geçiş süreci ile çelişen bir durum olarak gördüklerini' açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Esad yakında görevi bırakacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN