Suriyeli muhaliflerden Esad'lı geçişe "hayır"

Giriş Tarihi: 23.10.2015 23:40
Suriyeli muhaliflerden Esad'lı geçişe hayır

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Suriye'de siyasi çözümün "Cenevre Bildirisi'ne ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olması gerektiğini ve Beşar Esad'ın herhangi bir aşamada mevcudiyetinin kesinlikle kabul edilmez olduğunu" vurguladı.

SMDK Başkan Yardımcısı Hişam Merve imzasıyla yayımlanan yazılı açıklamada, Rusya'nın bazı kardeş ve dost ülkelerin Esad'ın geçiş dönemindeki rolü konusundaki görüşlerinde yumuşama olduğu şeklinde bir intiba oluşturma çabası içinde olduğu ancak bu intibanın hiçbir kesim tarafından onaylanmadığı belirtildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'in "DAEŞ'in yok edilmesi için Esad'ın yönetimden uzaklaştırılması gerektiğini" vurguladığına işaret edilen açıklamada, Rusların "Suriye halkı başkanını seçiyor" sloganı altında Esad'ı yeniden bir yerlere getirmeye çalıştığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, "Suriyeliler 350 bin kişinin ölümüne neden olan bir suçlunun yeniden Suriye'yi yönetmesine izin vermedi, vermeyecek" ifadesine yer verildi.

"ESAD'IN GEÇİŞ DÖNEMİNDE BİR GÜN BİLE KALMASINI KABUL ETMİYORUZ"

Öte yandan SMDK Siyasi Kurulu Genel Sekreteri Enes el-Abde de "Beşar Esad'ın geçiş döneminde bir gün bile kalmasını kabul etmiyoruz" dedi. Abde, siyasi çözümün Suriye halkının kabul edeceği, çıkarlarının korunacağı ve 20 Haziran 2012'deki Cenevre Bildirisi'ne uygun olacak şekilde gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.

Açıklamaların, ABD, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan dışişleri bakanlarının Suriye'deki iç savaşa siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesinde Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya geldiği bir zamanda yapılması dikkati çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli muhaliflerden Esad'lı geçişe "hayır"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN