Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'daki toplantası

Giriş Tarihi: 23.10.2015 17:45
Viyana'daki Suriye toplantası

ABD, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları, 'deki iç savaşa siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesinde 'da bir araya geldi.

ABD, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları, 'deki iç savaşa siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesinde 'da bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Hotel Imperial'de başlayan "dörtlü görüşme" öncesi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir süre baş başa görüştü.

Görüşme sonrası Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'inin de katılımıyla "dörtlü görüşmeye" geçildi.

Görüşme öncesinde basına görüntü veren bakanlara bir gazetecinin "Bugün tam olarak neyi hedefliyorsunuz, bunu bize açıklayabilir misiniz?" sorusuna Kerry, "Evet, ama şimdi değil" karşılığını verdi.

Sabah saatlerinde ABD ve Suudi Arabistan dışişleri bakanlarıyla üçlü koordinasyon toplantısında bir araya gelen Bakan Sinirlioğlu, ardından Hotel Imperial'de Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el-Cubeyr ile ikili bir görüşme yaptı.

Rusya ve Ürdün'den işbirliği kararı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da, ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan dışişleri bakanlarıyla dörtlü görüşme öncesinde, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cudeh ile bir araya geldi.

Görüşme sonrasında Ürdün'ün Suriye'deki çözüm çabalarında yer almasını desteklediklerini belirten Lavrov, "Siyasi süreci canlandırmanın yanı sıra, inanıyoruz ki DAEŞ ve Suriye'deki diğer terör örgütlerine karşı mücadelenin de güçlendirilmesi gerekmektedir" dedi.

Lavrov bu çerçevede Rusya ve Ürdün'ün askeri alanda işbirliğine gitme ve faaliyetlerini koordine etme konusunda anlaştıklarını, bu koordinasyonun Ürdün'ün başkenti Amman'da oluşturulan işbirliği mekanizmasıyla sağlanacağını kaydetti.

Lavrov, "Terörizmle mücadeleye katılan diğer ülkelerin de bu mekanizmaya katılabileceklerine inanıyorum" dedi.

Suriye konusunda siyasi süreci canlandırmak için 2012 yılındaki görüşmeler sonrasında yayımlanan Cenevre bildirisinin temel alınması gerektiğini belirten Lavrov, bu konuda görüş birliği içinde olduklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Viyana'daki Suriye toplantası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN