Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye DAEŞ'i vurdu

Türkiye tarihinin en kanlı terör saldırısının ardından Ankara'nın DAEŞ'e yönelik operasyonları hızlandı. Türk jetleri 10-18 Ekim arasındaki son operasyonlarla toplam 22 DAEŞ hedefini yok etti

Giriş Tarihi: 26.10.2015
Türkiye DAEŞ'i vurdu
Türkiye'nin en kanlı terör saldırısı Ankara bombalamalarının ardından Türk ordusunun Kuzey Suriye'deki DAEŞ hedeflerine karşı askeri operasyon düzenlediği ortaya çıktı. SABAH'ın ulaştığı 19 Ekim tarihli resmi askeri belgeye göre Türk F-16 jetleri Türkiye'nin DAEŞ karşıtı koalisyona katıldığı 28 Ağustos'tan bu yana 18 hava operasyonunda 22 hedefi yok etti. Belgeye göre Türkiye'nin Kuzey Suriye'de vurduğu DAEŞ pozisyonları çoğunlukla Ebu Kemal, Suran, Deyrez Zor, DAEŞ'in başkent ilan ettiği Rakka ve Vasiya'dan oluşuyor. Türkiye, Ankara bombalamalarının hemen ardından 10 ila 18 Ekim tarihleri arasında da katıldığı operasyon sayısını 8'e çıkararak 7 hedefi yok etti. Polis soruşturması 10 Ekim'de gerçekleştirilen saldırılarda DAEŞ bağlantısı olduğunu ortaya koymuştu. SABAH'a konuşan üst düzey bir Türk güvenlik yetkilisi, Türkiye'nin teröre karşı iki cephede savaştığını söyledi. Yetkili, "PKK ulusal güvenliğimiz için geçen 30 yıl boyunca bir tehditti ve ona karşı tek taraflı bir mücadele sürdürüyoruz. DAEŞ'e karşıtı operasyonlar ise çok taraflı bir mücadele ve katkı vermeye devam ediyoruz. DAEŞ ve PKK'ya karşı operasyonlar birbirine zarar vermiyor, aksine bölgedeki güvenliği sağlamaya yardımcı oluyor" dedi.

PKK-DAEŞ ORTAKLIĞI!

"TÜRKİYE MUAZZAM ORTAK"
Türkiye'nin geçen yaz üslerini koalisyon güçlerine açması ABD yönetimi tarafından da memnuniyetle karşılanmış ve ciddi bir adım olarak görülmüştü. Bir gazetenin ortaya attığı ve Türkiye'nin Ekim ayına kadar DAEŞ pozisyonlarını hiç vuramadığı iddialarıyla ilgili soruları yanıtlayan koalisyon güçlerinin sözcüsü Albay Steve Warren, "Türkiye'nin koalisyonun muazzam bir ortağı olduğunu" söyledi. Warren, Türkiye'nin Ağustos sonundan beri DAEŞ operasyonlarına katıldığını teyid ederken, Türkiye'nin katkılarını ve operasyonlarına katılımlarına da değer verdiklerini belirtti.

TSK DAEŞ'E KARŞILIK VERDİ, İŞTE İLK KARELER

'DAEŞ BİZİM ESERİMİZ'
ABD basınına röportaj veren eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak savaşında yaptıkları hatalar için özür diledi. Blair, Irak'ta kitlesel imha silahları olduğuna ilişkin yanlış istihbarat, planlama hataları ve rejimi kaldırdıktan sonra neler olabileceğine dair yaptıkları yanlış öngörülerden dolayı da özür diledi. Ancak Blair, "Saddam Hüseyin'i koltuğundan ettiğimiz için özür dilemem zor" dedi. Yaptıkları hataların DAEŞ'in ortaya çıkmasına zemin hazırladığını söyleyen Blair, Arap Baharı'nın bölgedeki istikrarsızlığı ve köktenci militan grupların çoğalmasını tetiklediğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye DAEŞ'i vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN