Belarus'ta bir Küçük Prens

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, 11 yaşındaki oğlu Nikolay'ı yanından ayırmıyor. Nikolay'ın babasının yarattığı hanedanda vâris olacağı yönünde yorumlar yapılıyor

Giriş Tarihi: 27.10.2015
Belarus'ta bir Küçük Prens
İki hafta önce beşinci kez Belarus Devlet Başkanı seçilen 61 yaşındaki Aleksandr Lukaşenko şimdiden 11 yaşındaki oğlunu siyasete hazırlıyor. Babasıyla ülkesinde veya yurtdışında resmi toplantı ve törenlere katılan Nikolay Lukaşenko, tüm dünyanın da ilgi odağı haline geldi. Batı medyasında "Lukaşenko neden oğlunu her gittiği yere götürüyor?" sorusuyla ilgi uyandıran Nikolay'ın, babasının yarattığı hanedanın varisi olacağı yorumları yapılıyor.

BM TOPLANTISINA BİLE KATILDI
Şimdiye kadar eski Papa Benedict, eski Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ve dönemin Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile görüşen Nikolay, Medvedev'den altın kaplama bir silah hediye de almıştı. Eylülde Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen 2'nci Dünya Savaşı kutlamalarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinpin ile yan yana görüntülenen Nikolay, daha sonra çekilen aile fotoğrafında da ön sırada babasıyla yerini almıştı. Ancak Nikolay'ın uluslararası platformda katıldığı en yüksek seviyeli toplantıysa, geçen ay New York'ta düzenlenen BM Genel Kurul görüşmeleri oldu. Belarus'un BM Büyükelçisi'nin yanında görüşmeleri dinlerken görüntülenen Nikolay, bununla da kalmadı; babasıyla birlikte ABD Devlet Başkanı Barack Obama ve First Lady Michelle Obama ile çekilen fotoğraf karesine girdi. Babasının resmi ziyaretleri nedeniyle geçen yıl 6 ay okula uğramadığı belirtilen Nikolay, her gittiği ülkede ilgi odağı oluyor. Ancak babası Lukaşenko, Batı medyası tarafından hanedanını oluşturmakla suçlanıyor. Nikolay'ın ordu generalleri tarafından selamlanmak zorunda bırakıldığı ileri sürülüyor. Lukaşenko'nun arasının iyi olmadığı söylenen eşinden 39 ve 35 yaşında iki oğlu daha var. Büyük oğlu Viktor ulusal güvenlik konseyine danışmanlık yaparken, diğer oğlu Dimitri'nin Belarus Olimpiyat Komitesi'nde görevli olduğu belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belarus'ta bir Küçük Prens
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN