Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin hamlesi Rusya'ya geri adım attırdı

BOTAŞ, Rusya ile doğalgazda fiyat indirimi konusunda anlaşmanın sağlanamaması üzerine uluslararası tahkime gitme kararı alındı.

Giriş Tarihi: 27.10.2015 22:51
Türkiye'nin hamlesi Rusya'ya geri adım attırdı

Rusya ise hem Türkiye'nin mahkemeye gitme hakkının anlaşma kapsamında olduğunu belirtti hem de sorunun mahkeme öncesinde çözülebileceğini söyledi.

Reuters'a daha önce bilgi veren bir enerji yetkilisi, ''Rus şirketi Gazprom ile bir süredir görüşmeler devam ediyordu ancak bu konuda beklenen gelişmeler olmadı. Dün itibariyle tahkime gidildi, sanırım kararı tahkim verecek'' demişti.

PUTİN'İN MİLYAR DOLARLIK SARAYI...


'MAHKEMEDEN ÖNCE DE ÇÖZEBİLİRİZ'


Habere ilişkin Rusya adına ilk açıklama Gazprom Sözcüsü Sergey Kupriyanov'dan geldi. Türkiye'nin tahkim mahkemesine gitme kararını 'normal bir uygulama' olarak değerlendiren Kupriyanov, anlaşmazlığın mahkeme öncesinde çözülebileceğini de belirtti.

Kupriyanov, RİA Novosti haber ajansına demecinde şunları söyledi:

''Tahkim mahkemesine gidilmesi sözleşmenin öngördüğü seçeneklerden biri. Bu gayet normal. Bundan sonrasında anlaşmazlık mahkemeden önce ya da tahkimin kararıyla çözülecek.''

PUTİN PİYANO ÇALDI


Gazprom, temmuz sonunda Türkiye'ye yüzde 10.25 oranında indirim yapmayı kabul etmiş ancak Gazprom ile BOTAŞ arasında indirim anlaşması imzalanmamıştı. Reuters'a konuşan bir kaynak indirim görüşmelerinin 'Türk Akımı nedeniyle bir türlü sonuçlanamadığını' ifade etmişti.

MODA RUSYA'DA OLURSA


Reuters'ta 27 Haziran'da yer alan bir haberde de, bir hafta içinde imza işleminin tamamlanamaması halinde BOTAŞ'ın Gazprom'a karşı uluslararası tahkime gitme hakkı doğacağı ve Türkiye'nin bunu değerlendirebileceği yer almıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin hamlesi Rusya'ya geri adım attırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN