Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gökyüzü şöleni

2015'in son "Süper Ay"ı dün gece yaşandı. Dünya ile arasındakim esafe 356 bin kilometreye inen Ay, yüzde 14 daha büyük yüzde 30 daha parlak görünerek izelyenlere büyülü anlar yaşattı

Giriş Tarihi: 28.10.2015
Gökyüzü şöleni
Yılınson "Süper Ay"ı dün gece gökyüzünde gözlendi. "Süper Ay", Türkiye saatiyle 20.00 sularında hava şartlarının elverişli olduğu yerlerde görülmeye başladı. Ay'ın en büyük görünümüne büründüğü uzay olayı görenleri büyüledi. Dün geceki "Süper Ay", Ay'ın normal görüntüsünden yüzde 14 oranında daha büyük ve 30 oranında daha parlak göründü. Gökyüzü meraklıları oldukça parlak bir hâl alan Ay'ın fotoğraflarını çekerek sosyal medyada paylaştı.

EN YAKIN KONUMDA

Takip ettiği yörünge elips biçiminde olduğu için Ay, Dünya ile bazı zamanlar oldukça yakın bir konuma geli- yor. Bu zamanlarda Ay boyut olarak değişmese de oldukça büyük görü- nüyor. Ay ile Dünya arasındaki uzak- lık 356 bin kilomet- re ile 407 bin kilometre arasında değişiyor. Dünya ile uydusu arasındaki uzaklık 356 bin kilometreye inince bu duruma yerberi adı veriliyor. Richard Nolle isimli astrolog yerberi durumunda olan Ay'ın bu görüntüsüne 1979'da "Süper Ay" olarak adlandırmıştı. Bu uzaklığın 407 bin kilometreye çıktığı durum ise yeröte olarak isimlendiriliyor.

2016 MART'TA

Yaşanan en son "Süper Ay" hadisesi 27 Eylül'de gerçekleşmişti. Ancak "Süper Ay" sırasında kanlı Ay tutulması da meydana gelmişti. "Süper Ay" ve "Ay Tutulması", en son 1982'de aynı zamanda gözlemlenmiş ve bu uzay olayına "Süper Kanlı Ay Tutulması" adı verilmişti. Bu iki olay aynı anda 2033'e kadar görülmeyecek. "Süper Ay" bu yıl ocak, şubat, mart, ağustos ve eylülde görülmüştü. 2016'da ise 6 "Süper Ay" yaşanacak. Önümüzdeki sene ilki 9 Mart'ta yaşanacak "Süper Ay" uzay olayı sırasıyla 7 Nisan, 6 Mayıs, 16 Ekim, 14 Kasım ve 14 Aralık'ta meydana gelecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gökyüzü şöleni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN