Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortadoğu'da siber güç Ruslar'ın elinde

Suriye'de hava saldırıları düzenleyen Rusya'nın bölgeye son teknoloji ürünü siber savaş silahları yığdığı ortaya çıktı. Ruslar, hem DAEŞ'i, hem de ABD önderliğindeki koalisyonu dinliyor

Giriş Tarihi: 28.10.2015
Ortadoğu'da siber güç Ruslar'ın elinde
Şam rejimini ayakta tutabilmek için Suriye topraklarına onlarca savaş uçağı gönderen Rusya, bölgedeki istihbarat ağını kurmak için de son teknoloji ürünü siber-savaş silahlarını Lazkiye'ye konuşlandırdı. İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen DebkaFile sitesi, Rusların keşif uçaklarını ve iletişim silahlarını konu alan bir haber yayımladı. DebkaFile'ın haberine göre Ruslar, eylül ayının son haftasında Lazkiye'deki askeri üslerine 2 adet Ilyushin-20 (IL-20) tipi istihbarat uçağı gönderdi. Dört motoru sayesinde 12 saat aralıksız havada kalan IL-20'lerin, ısıya ve kızılötesi ışınlara duyarlı sensörlerinin bulunduğu belirtildi. Video kameralar ve antenlerle donatılmış bu uçakların hiçbir yöntemle engellenemeyen vericilerinin, topladıkları bilgiyi Lazkiye ve Moskova'daki merkezlere aktardığı kaydedildi. IL-20'lerin, geçtiğimiz günlerde Ruslara operasyon izni veren Irak'taki Takaddum Hava Üssü'nde de görüldüğü önesürüldü. Aynı haberde Rusya'nın, Borisoglebsk 2 adlı dinleme ve iletişim kesme silahlarını da Suriye'ye gönderdiği iddia edildi. İlk olarak Ukrayna'da kullanılan Borisoglebsk'ler 'dünyanın en gelişmiş istihbarat silahlarından biri' olarak değerlendiriliyor. Nuseyriye Dağları'na konuşlandırılan bu silahların, bölgedeki tüm askeri ve sivil iletişimi dinleyebildiği kaydedildi. Uzman görüşleri "Bu sayede Ruslar hem muhalifleri, hem DAEŞ'i hem de ABD önderliğindeki koalisyonun iletişimini dinleyebiliyor" yönünde. Pentagon'dan edinilen bilgiye göre ABD uçakları 22 Ekim'den beri Suriye'de saldırı düzenlemiyor. Buna karşılık Rusya'nın hava operasyonları sürüyor.

RUSYA İLK KAYBINI VERDİ

Suriye'de ekim ayı başından beri saldırılar düzenleyen, ondan önce de Lazkiye'deki hava üssünü kurmak için bölgeye asker gönderen Rusya, ilk resmi kaybını verdi. 19 yaşındaki Vadim Kostenko isimli askerin cumartesi günü Lazkiye'de hayatını kaybettiği belirtildi. Olayla alakalı bir süredir suskun kalan Rusya Savunma Bakanlığı, dün Kostenko'nun intihar ettiğini açıkladı. Yapılan açıklamada Kostenko'nun "kız arkadaşından ayrıldığı için intihar ettiği" bilgisi yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğu'da siber güç Ruslar'ın elinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN