Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yardım gitmiyor

Afganistan'da 2 gün önce yaşanan depremde ölenlerin 300'ü komşu Pakistan'da... Yollar kapandığı için kurtarma ekipleri depremzedelere ulaşmakta zorluk çekiyor

Giriş Tarihi: 28.10.2015
Yardım gitmiyor
Afganistan'ın kuzeydoğusunda 2 gün önce meydana gelen ve komşu ülkelerde de can ve mal kaybına neden olan 7.5 büyüklüğündeki depremde, 300'ü Pakistan, 100'ü de Afganistan'da olmak üzere ölü sayısı 400'e çıktı. Sarsıntı Pakistan, Hindistan, Kazakistan, Tacikistan ile Özbekistan'da da hissedildi. Afganistan ve Pakistan'da binlerce ev de hasar gördü.
Merkez üssü Afganistan'ın kuzeydoğusundaki Feyzabad kentinin 76 kilometre güneyindeki, Pakistan, Tacikistan ve Çin'e sınırı olan Hindukuş dağlık bölgesinde meydana gelen şiddetli depremin bilançosu ağırlaşıyor. Şu ana kadar 100 can kaybının saptandığı Afganistan'da, Afet Yönetimi Bakanı Vais Ahmad Barmak, deprem nedeniyle yaralananların sayısının 268 olduğunu bildirdi. Pakistan'da ise yaralıların sayısının 2 bin 200 kişi olduğu açıklandı.

TEK YOL HELİKOPTERLE ULAŞMAK

Deprem olduğu sırada İngiltere'de olan Başbakanı Navaz Şerif, ziyaretini yarıda keserek, kurtarma çalışmalarını yönetmek amacıyla ülkesine döndü. Hindistan Başbakan Narendra Modi ise depremden etkilenen ülkelere yardım etmeye hazır olduklarını açıkladı.
Afganistan'ın Badahşah vilayeti Valisi Şah Veliullah Edip, eyaletteki 13 bölgenin şiddetli sarsıntıdan etkilendiği ve bin 500 evin kısmen ya da tamamen hasar gördüğünü açıkladı. Edip 11 kişinin hayatını kaybettiğini ve 25 yaralı olduğunu belirtti. Depremin vurduğu pek çok noktaya ekiplerin ulaşmakta zorluk çektiği belirtiliyor. Bu nedenle helikoptere ihtiyaç duyuluyor. Bu bölgelere ulaşılınca bilançonun daha da ağırlaşmasından korkuluyor. Deprem nedeniyle yaşanan toprak kayması ve yuvarlanan kayaların da yolları kapattığı aktarılıyor.
Su ve gıda yardımlarının hazır olduğunu söyleyen Vali Edip, ulaşım sıkıntısının ellerini kollarını bağladığını belirtiyor. Ülkenin en fakir bölgelerinden biri olan Badahşan'da 1 milyon kadar insan dağlık arazi ve vadilerde dağınık olarak yaşıyor. Bölge sakinleri sel, kar fırtınası ve toprak kayması gibi afetlerden sıkça etkileniyor.
Pakistan'ın Mingora kentinde depremden yüzünden panikleyen öğrenciler nedeniyle çıkan izdihamda 12 öğrenci öldüğü ve 35 öğrencinin yaralandığı bildirilmişti. Pakistan ile Afganistan sınır bölgesindeki Svat Vadisi ile Hayber Pahtunhva dağlarındaki Dir, Malakent ve Şangla bölgeleri de depremden ağır şekilde etkilendi. Yetkililer sarsıntı nedeniyle 2 bin 500 evin zarar gördüğünü bildirdi.

ASKER DE DEVREDE

Pakistan askeri birliklerinin helikopterlerle ulaşılamayan bölgelerdeki mağdurlara yardım gönderdiğini ve mühendislerin de iletişim ağlarını yeniden yapılandırdığını aktardı. Pakistan'da 10 yıl önce de 7.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, 80 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş ve 3 milyon kişi de evsiz kalmıştı.
Öte yandan Türk Kızılayı, Pakistan'daki uzman ekibiyle depremden en çok etkilenen bölgelerde ihtiyaç tespiti gerçekleştiriyor. Türk Kızılayı yardım talebine karşılık ise tüm hazırlıklarını tamamladı. Bölgedeki gelişmeler Türk Kızılayı tarafından yakından takip ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yardım gitmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN